Answer:

Step-by-step explanation:
Total amount paid for the nuts is $19.60
Total amount paid for the ribbons is $11.20
Profit made on each jar is 98¢= $0.98
Cost price of the nuts and ribbon for the 40 jars is 
Cost price for nuts and ribbonn for one jar = 
Selling price is the sum of the cost price and profit.
Selling price for one jar = 
They charged
for each jar.
We have to use the following formula which is

Given values of F and m are 7.92 Newtons and 3.6 kilograms .
Substituting these values in the formula, we will get

To solve for a, we have to divide both sides by 3.6 that is

And that's the required answer .
Answer:

Step-by-step explanation:
This question is asking you to insert two equations, f(x) and g(x), into the equation g(x) - f(x). This will lead to the equation below.

Now we can solve for the equation.

Minus 6 both sides
4>x/3
times3 both sides
12>x