1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Degger [83]
3 years ago
14

Somebody please help me

Mathematics
1 answer:
monitta3 years ago
6 0

Answer: (x-3)/(4)=(x)/(10)

X=5

You might be interested in
Which answer choice best represents 3/15?
uysha [10]

Uhh... what are the options?

Here's some possible ones:

0.2

1/5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost
Irina-Kira [14]

Answer:

.50 for one donut

Step-by-step explanation:

do a ratio 6$ for 12 donuts

so for $ for 1 donut

reduce the first equation for a ration of $1 per two donuts

so it be 50 cents

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you plot a fraction on a graph that only allows whole numbers?
klio [65]

Answer:

Depends, rise over run could be considered a fraction, or if it's a number that has a whole number like one and 3/4 then you just plot the point to the best of your ability. In other words guess.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3 kom 2.7 Eve carves a shape out of wood. What is the volume of the shap 3 cm 1 cm 2 cm 3 cm 4 cm ​
Mariana [72]

Answer:

50cm

Step-by-step explanation:

oh apdiya I just wanted to let you

8 0
3 years ago
Find the sum using fraction bars or a paper and pencil. Write your answer in simplest form.
vlabodo [156]
Find the LCD = 18

5/6 = 15/18
3/9 = 6/18

15/18 + 6/18 = 21/18 = 7/5 or 1 2/5
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Mary ran 3/4 mile, Lila ran 2/3 mile, and sue ran 3/8 mile.Who ran the farthest?Draw a diagram to solve.
    12·1 answer
  • Write decimal that is 10 times as greater as 0.009. please help
    12·1 answer
  • A 20 year par value bond with semi-annual coupons at a nominal annual rate of 8% convertible semi-annually is purchased at a pri
    12·1 answer
  • R+5/6=2/3<br><br> Solve for R
    13·1 answer
  • Evaluate u + xy, for u = 2, x = 9, and y = 6.
    12·2 answers
  • Larry has at least 3 more books than Pat. If Pat has 6 books, what do you know about the number of books Larry has?
    6·1 answer
  • A recipe calls for 5/4cups of flour for every 4 cups of water. How many cups of flour are needed for 28 cups of water?
    10·1 answer
  • -9x-4x Combining Like Terms and Evaluating Algebraic Expressions Activity
    12·1 answer
  • Use the graph to estimate the solutions to 4 log2 (2x) = x + 4. Select all that apply.
    14·1 answer
  • Ok ok I know I’m gonna ask this again so please ( you do have to get me all the names btw ) I’ll give you brain list
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!