Answer:
The unit rate is $1.99. The price of eight pounds of strawberry $15.92.
Step-by-step explanation:
To find the unit price, you divide $11.94 by 6 and you get $1.99. For eight pounds, multiply $1.99 with 8 and you get $15.92.
Answer:25
Step-by-step explanation:
Answer:
I'm pretty sure it's x2y
Step-by-step explanation:
The reason is that a polynomial must contain more than one term.
No because the triangle’s angle is less than 90 degrees if it was a right angle triangle it would have a square marking the angle.