1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
poizon [28]
3 years ago
11

Mr.gomez’ cherry tree grew 12 inches in 3/4 of a year. At that rate how much would it grow in 1 year

Mathematics
1 answer:
Karolina [17]3 years ago
7 0

12/3=4

4 inches per 1/4 of the year.

4x4=16

Therefore it would grow 16 inches in an year.

You might be interested in
Write an equation of the line in slope intercept form (0,5)(3,4)
hoa [83]
Find slope (y2-y1)/(x2-x1)
(4-5)/(3-0) = -1/3
Y = -1/3x + b
5 = -1/3(0) + b, b = 5
Equation: y = -1/3x + 5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help!! I’ll give points and brainliest
Evgen [1.6K]

I don't know this. Sorry. Good luck

5 0
2 years ago
1/6 is equal to what
Anastasy [175]

1/6 = 0.1666, the last number repeating to infinity, or a repeating decimal.

Hope helps!-Aparri

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose f(x)=2x−5. Find the value of f(3)
sleet_krkn [62]

Answer:

it is 1

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
How do I solve this absolute value in quality problem <br><br> |2t + 2/3|≤4
xenn [34]

Answer: -7/3≤t≤5/3

Step-by-step explanation:

|2t + 2/3|≤4

2t + 2/3≤4

(2t + 2/3≤4)*3

6t+2≤12

6t≤10

t≤10/6

<u>t≤5/3</u>

2t + 2/3>=-4

(2t + 2/3>=-4)*3

6t + 2>=-12

6t>=-14

t>=-14/6

<u>t>=-7/3</u>

-7/3≤t≤5/3

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Jessica and Matthew work for different companies. Jessica has a base salary of $36,000 and will receive an increase of salary at
    11·2 answers
  • In the xy plane, a quadrilateral has vertices at (-1, 4), (7,4), (7,5), and (-1. 5). What is the perimeter of the quadrilateral?
    5·1 answer
  • A constructive company purchased seven house lots of the following sizes 1 3/8 acres , 2 1/8 acres. 1 1/8 acres , and 2 1/4 acre
    9·1 answer
  • Find the unit rate.
    11·1 answer
  • Ethan buys a video game on sale. If the video game usually costs $39.99, and it was on sale for 20% off, how much did Ethan pay.
    5·2 answers
  • Which of the following best describes the algebraic expression x/6-1?
    14·1 answer
  • You sell used CDs at a local flea market. It costs $15 to rent a booth for the day. You spend $8 on lunch, and you make $140
    9·1 answer
  • Please help me with this i really need help
    10·1 answer
  • PLEASE WHOEVER ANSWERS ALL OF THEM GETS 80 POINTS AND BRAINLIEST
    13·1 answer
  • The recently released iPhone XS Max comes in three different storage sizes: 64GB, 256GB, and 512GB. The price of the 64GB phone
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!