1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Komok [63]
2 years ago
13

What is the base for the expression -6 to the power of 4

Mathematics
1 answer:
natima [27]2 years ago
8 0

For this case we have that by definition it is fulfilled:

a ^ b

Where:

a: It is the base

b: It is the exponent

So, if we have the following expression:

-6 to the power of 4, is equivalent to: (-6) ^ 4

So we have to:

-6: It is the base

4: It is the exponent

Answer:

-6: It is the base

4: It is the exponent

You might be interested in
Two different radioactive isotopes decay to 10% of their respective original amounts. Isotope A does this in 33 days, while isot
Semmy [17]
The answer is three days
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Point D is the in center of triangle ABC. Write an expression for the length x in terms of the three side lengths AB,
KiRa [710]

Answer:

x =  \frac{2(A_T) }{(AB)  +  (AC) + (BC)}

6 0
2 years ago
Hello if you could help me that would be great
tankabanditka [31]

2.74x=58.19

x=21.2372

He only has enough lunch money for 21 full days.

3 0
3 years ago
What are the x- and y-coordinates of point C, which partitions the directed line segment from A to B into the ratio 5:8? Round t
s2008m [1.1K]

Answer: D) (1.2,-4.7)

Step-by-step explanation:

plug in the end corrdinates like it says in the equation that the problem gives you.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
today only, a suit is being sold at a 29% off (discount). The sale price is $284. What was the original price?​
natta225 [31]

Answer:

201.64

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can you please help me
    8·1 answer
  • 9) 15k + 20 – 10k = 10
    7·1 answer
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • 2.39 written as a fraction
    11·1 answer
  • Paper plates come in packages of 15 or 20. George bought 10 packages and had a total of 170 plates. How many of each package did
    6·1 answer
  • Lisa swam one less than 4 times as many laps as amanda. Brynne swam 11 more laps than Amanda. If lisa & brynne swam the same
    14·1 answer
  • Find the probability of the following .
    8·1 answer
  • What is the range of f?
    9·1 answer
  • Which of the following equations has a slope of -3 and a y-intercept of 8? *
    8·1 answer
  • Write the equation of a line that passes through the point (22,6) and is parallel to the line that passes through the points (0,
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!