1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spin [16.1K]
4 years ago
15

Candy Cane Corporation (CCC) produces 100,000 boxes of candy bars per year which sell for $3 a box. If variable costs are $2 per

box, and it has $125,000 in fixed operating costs, in the short run the CCC should
A. shut down as fixed costs are not being covered.
B. keep producing as profits are $25,000.
C. keep producing because variable costs are covered.
D. reduce production until the break-even point is reached.
Business
1 answer:
Natalija [7]4 years ago
6 0

Answer:

A. shut down as fixed costs are not being covered.

Explanation:

Break-even point is a level at which the company has no profit no loss situation. Sales Excess from Break-even makes profit and short makes loss.

Sale Price = $3 per box

Variable Cost = $2 per box

Contribution margin = $3 - $1 = $1 per box

Fixed Cost = $125,000

Break-even point = $125,000 / $1 = 125,000 boxes

Sales  = 100,000 units

Short from Break-even = 125,000 - 100,000 = 25,000 boxes

Loss = $25,000 x $1 = $25,000

CCC should shut down because even fixed cost is not being covered it is short by $25,000. So this product is making loss.

You might be interested in
Explain the differences in operating incomes obtained in requirements 1 and 2. The difference in operating income under absorpti
erik [133]

Answer:

Differences in Operating Incomes Under Absorption Costing and Variable Costing:

The 2020 operating income under absorption costing is greater than the operating income under variable costing because

the ending inventory has carried over some fixed manufacturing costs, making the cost of goods sold less than under variable costing.

Explanation:

The differences in the operating incomes obtained under variable costing and absorption costing are due to the fixed manufacturing costs that are included in the ending inventory ​and carried forward to the next accounting period while the ending inventory under variable costing does not include any fixed manufacturing costs.  Absorption costing is based on full costing system but, variable costing  does not include the full costs.

6 0
3 years ago
Warner Corp. sells goods on account for $10,000 on April 2. On April 20, the customer returns $3,000 of the merchandise. The cus
Studentka2010 [4]

Explanation:

The journal entry are as follows

On April 20

Sales returns A/c Dr $3,000

       To Account receivable A/c $3,000

(Being the sales returned of goods is recorded)

While recording this given transaction, we debited the sales return account and credited the account receivable account so that the proper posting could be done

6 0
3 years ago
Decorte Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on direct labor-ho
Airida [17]

Answer:

$94.10 per unit

Explanation:

Total direct labor-hours 10,000

Total fixed manufacturing overhead cost $33,000

Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50

Job K332:

Number of units in the job 70

Total direct labor-hours 140

Direct materials $455

Direct labor cost $5,320

total variable overhead = $2.50 x 140 = $350

prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462

total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587

product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit

3 0
3 years ago
Sweet Treats common stock is currently priced at $36.72 a share. The company just paid $2.18 per share as its annual dividend. T
Phantasy [73]

Answer:

Cost of equity= 8.0%

Explanation:

<em>Cost of equity can be ascertained using the dividend valuation  model. The model states that the price of a stock is the present value of future dividends discounted at the required rate of return.</em>

Cost of equity (Ke) =( Do( 1+g)/P )  + g

g - 2.2%, P - 36.72, D - 2.18

Ke = (2.18 ×(1+0.022)) /38.72  +  0.022 )  ×  100

= 0.07954 × 100

= 8.0%

 Cost of equity = 8.0%

4 0
3 years ago
A. what will be the quantity demanded at $150 per game console? quantity demanded: game consoles
lys-0071 [83]

Answer:

The answer is 13500$.

Explanation:

a) at P = 150$, Qd = 80.

b) at P = 150, Qs = 20.

c) produce surplus = 1/2 x 20 x (150 -100)

                              = 500$.

d) at equilibrium, P = 250 $

= 1/2 x 60 x (550 -100)

= 13500$.

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Which of the following reasons for writing a formal business document would
    9·2 answers
  • On a particular day, the Dow Jones a rate of change 1.7%. Which of the following statements must also be true?
    15·2 answers
  • The following information was reported in the December 31, 2017, financial statements of National Airways, Inc. (listed alphabet
    13·1 answer
  • Classical economists traditionally believed that:
    13·1 answer
  • Grading at a site refers to
    15·1 answer
  • FaveMart, a discount chain store, offers the same basic products in all of its stores. It has a state-of-the-art distribution ne
    6·1 answer
  • Which tool of monetary policy allows the Federal Reserve to decrease the
    12·2 answers
  • What does a money market account offer that a certificate of deposit (CD)
    7·1 answer
  • Is water wet or....?
    8·2 answers
  • Hey I was wondering if someone could make a study guide for my 7th grade final (I finished most of it.) I'll give lots of points
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!