1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horrorfan [7]
3 years ago
7

21-m=9 anyone know this ?

Mathematics
2 answers:
prisoha [69]3 years ago
6 0

Answer:

m=12

Step-by-step explanation:

21-m=9

-m=9-21

-m=-12

m=12

lord [1]3 years ago
4 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

21-m=9

21-9=12

m=12

You might be interested in
A pack of 6 batteries of the same type cost ?2.79 . By calculating the price per battery,determine if this is better value.You m
MissTica

Answer:

The full question is attached in the picture below.

The better price for the battery is given with the 6 pack.

(£ 0.47 per battery)

Step-by-step explanation:

If 8 batteries cost £ 3.99

This means that one battery is equal to

£3.99/8 = £ 0.49875 ≈ £ 0.50 per battery

The pack of 6 batteries costs £ 2.79

This means that one battery is equal to

£2.79/6 = £ 0.465 ≈ £ 0.47 per battery

Then, we can conclude than the 6 pack gives us a better price per battery

7 0
3 years ago
Help me with this please
Angelina_Jolie [31]
It’s the last one. b < c < a
4 0
3 years ago
04.01)Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of cho
riadik2000 [5.3K]
The unit rates are equal to one another.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An employee was randomly chosen from a company.If the expected value of the age of the employee is ____ years old, the mean age
zheka24 [161]
What is the age fo the first employee?
4 0
3 years ago
The product of x and 6
zubka84 [21]

Answer:

6x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • carlo makes 9 1/3 cups of snack mix. she put all the snack mix into plastic bags. she puts 2/3 cup of snack mix in each bag. How
    13·1 answer
  • There are 48 grapes in the ball mia eat 18 her mom and 22 Graves to the bowl how many grapes are in the bowl now
    8·1 answer
  • Ples helpe me its math
    8·2 answers
  • An extraneous solution can be defined as:
    8·1 answer
  • A family has 4 children: Ariel, Bob, Chris, and Diana. Assuming that all birth orders are equally likely.
    6·2 answers
  • What is the value of v?
    5·1 answer
  • Name the Property of Equality that justifies this statement:If l=m , then m=l .
    9·2 answers
  • Please help! Will mark you Brinley!
    12·1 answer
  • I need help getting the equation
    5·1 answer
  • Evaluate the expression when a=-15 and b=-5. b^2 / a + 5​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!