Answer:
Step-by-step explanation:
hello :
the degree of polynomial is : 7
Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
Not a solution
Step-by-step explanation:
In order for
to be a solution, the result after substituting must be 0:




Therefore,
is not a solution to 
Answer:
256inches
Step-by-step explanation:
8×16 + 8×16
128+128=256
Answer:
Number of fruit flies after 14 days is equal to 1880.
Step-by-step explanation:
given,
fruit flies at the beginning of the experiment = 200 fruit flies
rate of increase of fruit flies = 5 per hour
to calculate the number of flies after 14 days.
time = 14 days = 14 × 24 = 336 hours
flies after 14 days = initial number of flies + rate of increase × time
= 200 + 5 × 336
= 1880 fruit flies.
hence,Number of fruit flies after 14 days is equal to 1880.