It all depends on the math question but usually you solve for x, then check it. Plug x back in and see if it works. But it all depends on the math problem
Answer:
no
Step-by-step explanation:
half is bigger then 1/3 think of it like this split a pizza into 2 pieces and the other into 3 take one out of both which is bigger if that helps
11/36. You need to make both denominators the same
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.