1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erma4kov [3.2K]
3 years ago
14

A certain small factory employs 98 workers of these 10 recieve a wage of 150 dollars per day and the rest recieve 85.50 dollars

a day to the management a week is equal to 6 working days how much does the factory pay out for each week
Mathematics
2 answers:
rosijanka [135]3 years ago
8 0
It would be 54,144 dollars

hope this helps you
cricket20 [7]3 years ago
4 0
10 × $150 = $1500
88 × $85.50 = $7524
1500 + 7524 = $9024 a day.
9024 × 6 = $54,144 (the answer)
Hope this helps!
You might be interested in
What is the pattern here?<br> 3, 21, 147, 1029, 7203
Hoochie [10]
There all numbers i gues
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the midpoint of CD?<br> • (1/2,-5/2)<br> •(1,-5/2)<br> •(1/2,-3/2)<br> •(1,-3/2)
polet [3.4K]

Answer:

(1/2,-5/2)

Step-by-step explanation:

\frac{ - 3 + 4 }{2}  = \frac{1}{2}  \\   \frac{ - 4 +  - 1}{2}  =   \frac{ - 5}{2}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the circumference of 20yd
Svetradugi [14.3K]
I'm guessing you want to know the circumference of a circle with a 20 yard radius or circumference?

circumference = 2 * PI * radius = 2 * PI * 20 = <span> <span> <span> 125.66</span></span></span>

circumference = PI * diameter = PI * 20 = <span> <span> <span> 62.83</span></span></span>


3 0
3 years ago
Need help with question please
viktelen [127]

Answer:

The answer is x = -7.7 ans x = -1.3

Step-by-step explanation:

Here is the work I did. I used the quadratic formula. Sorry about my bad handwriting.

6 0
4 years ago
Bakery uses a muffin recipe that uses 12cup of milk for every batch of 12 muffins.
yawa3891 [41]
What’s your question?
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 6) -(-2-n) what is the answer?
    10·1 answer
  • 3km 9hm 9dam 19m +7km 7dam
    9·1 answer
  • Stumped on how to solve this one! The numbers just aren't making sense to me
    9·1 answer
  • The table below shows the ticket rates for whale watching trips offered by Orca Magic Tours: Age Ticket Price Under 3 years free
    10·1 answer
  • Which of these is an example of delayed purchasing?
    14·2 answers
  • Suppose we apply the translation map Tv to each point on the circle (x + 4)^2 + (y − 3)^2 = 25.
    14·1 answer
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • 15 points! The data set shows the weights of pumpkins, in pounds, that are chosen for a photograph in a farming magazine. The re
    10·1 answer
  • Based on the diagram, which expresses all possible
    9·1 answer
  • What's 9+7 <br> Please help
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!