1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shtirlitz [24]
3 years ago
9

Answer these questions

Mathematics
1 answer:
Andre45 [30]3 years ago
6 0
1) D. 5 answers are correct: -2, -1, 0, 1, 2.

2) C. Try plugging them in. 

3) C. Vertex is (-h, k). 

4) B is the right answer here. 
You might be interested in
1. Which graph shows y as a function of x?<br>​
katen-ka-za [31]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A tree in Susan's backyard has been growing for 2 1/2 years. The tree is 3/5 meters tall. What is the unit rate in meters per ye
liubo4ka [24]

Hope the attachment helps

4 0
2 years ago
A circular garden has a circumference of 88 yards. Lars is digging a straight line along a diameter of the garden at a rate of 7
ankoles [38]

Answer:

It will take 4 hours to dig in the garden

Step-by-step explanation:

First we have to calculate the diameter, for this we will use the formula to calculate the circumference of a circle and we will clear the diameter

d = diameter

π = 3.14

c = circumference

c = π * d

d = c / π

d = 88yd / 3.14

d = 28.025yd

round to the nearest whole number

28.025 = 28

d = 28yd

To know how many hours it takes, we divide the diameter by the speed

t = time

v = velocity

t = d / v

t = (28yd) / (7yd/h)

t = 4h

It will take 4 hours to dig in the garden

4 0
4 years ago
Write an expression for the sequence of operations described below.
Rainbow [258]

Answer:

A+B=C. C/6=D

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
3a-3(b-c)if a=1 b=3 c=-4​
Valentin [98]

Answer:

3(1) _3 (3_4)

3_3 (1)

3_3

0

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the measure of b, given m∠A = 38o m ∠ A = 38 o , m∠B = 74o m ∠ B = 74 o and a = 31.
    12·1 answer
  • PLEASE HELP I GIVE THANKS
    13·1 answer
  • Please help me with this question
    5·1 answer
  • You are given: Students must take at least 2 courses out of Art, History, and Science. 60% of the students take Art. 80% of the
    14·1 answer
  • Two angles are congruent if and only if they have the same _____.
    11·1 answer
  • A 24 0z soda cost $1.25 whats the price per ounce?
    15·1 answer
  • ...hey what's <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B1%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{1} " alt=" \sqrt{1} " a
    9·2 answers
  • Amy had $28 dollar’s to spend on school supplies. After buying 7 pens, she had $20.30 left. How much did each pen cost including
    15·2 answers
  • Please help ASAP lol
    7·1 answer
  • Part a: a circle is the set of all points that are the same distance from one given point. find an example that contradicts this
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!