1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
3 years ago
6

What is the answer to this question 7/8 + ?= 1

Mathematics
1 answer:
insens350 [35]3 years ago
8 0
One eight is the correct answer
You might be interested in
What is the product?(4y − 3)(2y2 + 3y − 5)8y3 + 3y + 158y3 − 23y + 158y3 − 6y2 − 17y + 158y3 + 6y2 − 29y + 15
motikmotik

We need to find the product of :

\mleft(4y-3\mright)\mleft(2y2+3y-5\mright)

So, the result as following:

\begin{gathered} \mleft(4y-3\mright)\mleft(2y^2+3y-5\mright) \\ =4y\cdot(2y^2+3y-5)-3\cdot(2y^2+3y-5) \\ =8y^3+12y^2-20y-(6y^2+9y-15) \\ =8y^3+12y^2-20y-6y^2-9y+15 \\  \\ =8y^3+6y^2-29y+15 \end{gathered}

So, the answer is the option 4. 8y3 + 6y2 − 29y + 15​

5 0
1 year ago
Maggie creates the fraction models shown to find the value of 1 3/4 divided by 2/3
Assoli18 [71]

Answer: where is them model

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How can this model be used to determine 2.4−0.15 ?<br><br> Enter your answers in the boxes.
Harlamova29_29 [7]
2.25! Just do 2.4- 0.15= 2.25, im sorry if its not what you wanted!
8 0
2 years ago
Factor completely: 9p^2 - 9
Ratling [72]

Answer:

9p^2 - 9

9(p²-1²)

9(p+1)(p-1)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gail is making costumes for a school play. Each rabbit costume needs one and one half yards of white fur fabric, a yard of blue
Nuetrik [128]
12 yards of white 8 yards of blue and 2 yards of pink
5 0
3 years ago
Other questions:
  • One letter tile is drawn from the bag and replaced 300 predict how many
    13·1 answer
  • jenelle makes $7.25 an hour at the flower shop write an inequality to find out how many hours you was work to earn at least $125
    7·1 answer
  • The car travels 440 miles in 8 hours.what is the unit rate
    14·2 answers
  • Which statements are true regarding undefinable terms in geometry? Select two options. a.)A point’s location on the coordinate p
    10·1 answer
  • If 7 people each ride a roller coaster 5 times , and it is $2 per person per ride, what is the total price they paid for the rid
    7·1 answer
  • Olivia bought a coat for a trip to Alaska and used a coupon for 20% off the coat price. The total cost of her coat, with the dis
    8·1 answer
  • Of the 400 words that brianna wrote for her book report
    8·1 answer
  • Solve and then answer the questions​
    15·1 answer
  • Simplify: <br>{(12)^1 + (13)^-1}/[(1/5)^-2 × {(1/5)^-1 + (1/8)^-1}^-1]​
    9·2 answers
  • Simplify the following expression 2√2 x √12
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!