<h2>
Answer with explanation:</h2>
Let
be the population mean.
By considering the given information , we have
Null hypothesis : 
Alternative hypothesis : 
Since alternative hypothesis is right-tailed , so the test is a right-tailed test.
Given : Sample size : n=16 , which is a small sample , so we use t-test.
Sample mean:
;
Standard deviation: 
Test statistic for population mean:

i.e. 
Using the standard normal distribution table of t , we have
Critical value for
: 
Since , the absolute value of t (2.333) is smaller than the critical value of t (2.602) , it means we do not have sufficient evidence to reject the null hypothesis.
Hence, we conclude that we do not have enough evidence to support the claim that answering questions while studying produce significantly higher exam scores.
Answer:
There is about 4,164/4,165 chances of not getting getting a four of a kind. So, it is extremely unlikely or even borderline impossible in that situation to get a four of a kind.
<u>But in the long run, it can be increased only if you keep drawing. So, the awnser would have to be. D </u>
Step-by-step explanation:
A. It does mean that if you are dealt 4165 five‑card poker hands, one will be four‑of‑a‑kind.
B. It does not mean that all will be four‑of‑a‑kind. The probability is actually saying that only on the 4165 the poker hand will you get a four‑of‑a‑kind, not just on any of the 4165 poker hands.
C. The probability is actually saying that in the long run, with a large number of five‑card poker hands, the fraction in which you will be dealt a four‑of‑a‑kind is 1 / 4165.
D. The chance you will be dealt four‑of‑a‑kind is 1 / 4165 only on the first hand. This chance will then increase with each new hand you are dealt until you eventually win
16 mph is the answer I found after doing the work
Answer:
Step-by-step explanation:
50+70=120
180-120=60
I'm pretty sure the answer is 60
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.