1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
3 years ago
11

Keener Incorporated had the following transactions occur involving current assets and current liabilities during February 2017.

Business
1 answer:
Dmitry_Shevchenko [17]3 years ago
6 0

Answer:

The answers are in the attachment below.

You might be interested in
Gibbs Corporation produces industrial robots for high-precision manufacturing. The following information is given for Gibbs Corp
nordsb [41]

Answer:

Gibbs Corporation

1) Fixed cost per unit

= $810

2) ROI per unit

= $4,277

3) Markup percentage = Total cost per unit

= 252-927%

3b) Target selling price, using absorption costing

= Total cost per unit plus Markup

= $5,960

Explanation:

a) Data and Calculations:

                                                                        Per Unit         Total

Direct materials                                                  $410

Direct labor                                                        $340

Variable manufacturing overhead                    $ 75

Fixed manufacturing overhead                                     $1,708,000

Variable selling and administrative expenses $ 56

Fixed selling and administrative expenses                  $ 560,000

Total variable and fixed costs                          $881   $2,268,000

ROI = 22% = $11,974,600 ($54,430,000 * 22%)

Invested assets = $54,430,000

Estimated annual production units = 2,800

1) Fixed cost per unit = $810 ($2,268,000/2,800)

2) ROI per unit = $4,277 ($11,974,600/2,800)

3) Markup percentage = Total cost per unit = $4,277/$1,691 * 100 = 252.927%

3b) Target selling price, using absorption costing

= Total cost per unit plus Markup = $5,960 ($1,691 + $4,277)

8 0
3 years ago
A company with excess capacity must decide between scrapping or reworking units that do not pass inspection. The company has 19,
ANTONII [103]

Answer:

Incremental income as scrap=$66,500

Incremental income when re-worked= $81,700

Explanation:

Unit contribution from selling as scrap is the equal to the scrap value = 3.50

Unit contribution when reworked and sold as scrap =Selling price - cost of re-work= $8.90-4.60= $4.3

Incremental income as scrap = $3.50×19,000= $66,500

Incremental income when re-worked= $4.3 × 19,000 = $81,700

Incremental income as scrap=$66,500

Incremental income when re-worked= $81,700

5 0
3 years ago
Why would you want to create a bar graph from a budget spreadsheet?
horrorfan [7]

B. To see where most of your money is going

I'm taking the test right now on apex.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following describes a saturated market?
Alecsey [184]
The answer is b many people want this product and havent purchased it yet
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Assume that product Alpha and product Beta are both priced at $1 per unit and that Ellie has $20 to spend on Alpha and Beta. She
alexira [117]

Answer:

D.

Explanation:

Marginal Utility puts a numerical value on the amount of satisfaction that a consumer gets from buying an additional unit of a product or service. Therefore based on this information it can be said that the information provided in the question indicates that in order to maximize utility, Ellie should buy more of Alpha and less of Beta, mainly due to the fact that the marginal cost of Alpha is double that of Beta and both cost the same price.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Surveys indicate that over 60% of all employees under the age of 25 are disengaged and unhappy with their jobs. What might accou
    13·1 answer
  • Q2. Clare works at the front desk of DESB. Between 10:30am and 11:00am, 10 students stop by to ask questions on average. It usua
    8·1 answer
  • Miguel woke up one morning in a strange hotel in detroit. he has no memory of how he got there and cannot remember his name or w
    5·1 answer
  • Fresnas Inc. is a company that manufactures bottles . Initially, the employees were divided into two teams to make it easier for
    7·1 answer
  • Broker Alice has a listing agreement with Jack. If Broker Tom procures a buyer for Jack, Tom will get the commission and Alice w
    5·1 answer
  • In 2019, Colin and Laura sold their house for $990,000. They paid $40,000 in expenses so their proceeds are $950,000. They bough
    6·1 answer
  • Describe the type of bond investment program you think the Shuman family should follow. In answering this question, give appropr
    15·1 answer
  • 6. Which of the following has the lowest liquidity?
    13·2 answers
  • Stephanie has been segmenting the market to help her grow her catering business. She is now at final stage in the segmentation p
    8·1 answer
  • If a buyer makes a 20% down payment and obtains a $95,000 mortgage, what is the sales price of the property?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!