1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
3 years ago
11

Someone please help with PI and explain the answers. i have to learn this.

Mathematics
1 answer:
dalvyx [7]3 years ago
8 0
I hope this helps you

You might be interested in
What number raised to the -2 exponent would equal 1/4?
serious [3.7K]
Let, the number = x
It would be: x² = 1/4
x = √1/4
x = 1/2

In short, Your Answer would be 1/2

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Which polynomial is prime?<br><br> a) x2 – 36<br> b) x2 + 6<br> c) x2 – 7x + 12<br> d) x2 – x – 20
Misha Larkins [42]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

I don't know but I know it's b I think so

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
ONLY 4 MINUTES LEFT!
Sonbull [250]

Answer:

through radiation

Step-by-step explanation:

the suns rays hit earth and then cause heat

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Five pumpkins have the following weights: 12 lbs, 15 oz, 9 lbs, 2 lbs, and 96 oz.
Alecsey [184]

Answer:

15, 96, 2, 9, 12.

8 0
3 years ago
Which statement best describes a nativist?
blagie [28]

Answer:

an American citizen who treated immigrants

nativist is someone who supported native americans.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the solution to 1/5y+1/8=3/20​
    5·1 answer
  • The population of Centerville increases each year. The function C(t) = P(1 +r)^t represents the population of centerville at yea
    10·2 answers
  • A sporting goods stores sells footballs, basketballs, and volleyballs. A football costs $35, a basketball costs
    5·1 answer
  • A football player gained 2 yards on one play . On the next play he gained 5 feet was his gain greater on the first or second pla
    11·2 answers
  • A 16 ounce box of cereal cost $3.04 , what is the unit cost ?
    8·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=f%28x%29%3D3%20x%5E%7B2%7D%20%2B12x%2B16" id="TexFormula1" title="f(x)=3 x^{2} +12x+16" alt="f
    6·1 answer
  • I really need help on this really lost on this
    10·1 answer
  • Alistair has 5 half-pounds chocalate bars. It takes 1 1/2 pounds of chocalate,broken into chunks, to make a batch of cookies. Ho
    13·2 answers
  • How many zero pairs must be added to the function
    9·2 answers
  • Help me PLEASE 15POINTS
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!