1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
posledela
2 years ago
9

A flower bed is 2 meters wide and 5 meters long. What is the area of the flower bed in square feet? Round intermediate calculati

ons and your answer to the nearest hundredth.
Mathematics
1 answer:
Troyanec [42]2 years ago
6 0

Answer: 107.58 feet²

<u>Step-by-step explanation:</u>

Area (A) = length (L) x width (w)

Length (L) = 5 meters

width (w) = 2 meters

A = 5 meters x 2 meters

  = 10 meters²


Next, convert meters into feet: 1 meter = 3.28 feet

\frac{10meters^{2}}{} * \frac{(3.28 feet)^{2}}{(1meter)^{2}}}

= 107.58 feet²

You might be interested in
04.01)Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of cho
riadik2000 [5.3K]
The unit rates are equal to one another.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope and reduce P=(-2,3) Q=(8,3)
Tanya [424]

Answer:

∆y/∆x=y2-y1/x2-x1

=3-3/(-2+3)

=0/1

=o I.e it is undefine

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
to fill a coffee mug at a local shop costs $2.50. the shop sells coffee beans foe $12 per pound. each pound makes enough coffee
myrzilka [38]

Answer:

There are a few possible answers so read explanation, but the one I will put up here is:

20.83

Step-by-step explanation:

First you have to find how much 100 cups of coffee costs in store.

To do this you will multiply 2.50 by 100 and get 250. So now we know 100 cups of coffee in store costs $250 whereas 100 cups at home is $12.

To find how many times greater the price in store is compared to the at home brew, you have to divide 250 by 12 and get 20.8333333....

We don't stop there though, because it asks us to approximate. I am not sure what it would like us to round to, but here are some possible approximations:

  1. 20.83
  2. 20.8
  3. 21

Any of those re reasonable approximations, you choose whichever you think the question wants, or whatever your teacher asks for.

Hope this helps

3 0
3 years ago
What is 6w =30;5,6,7 how is it to be solved?
Gennadij [26K]
6w=30; divide 30 by 6 to the w by itself; the answer is 5

3 0
3 years ago
The perimeter of a triangular lot is 72 meters one side is 16 meters and the other side is twice the first side find the length
marta [7]
16= 32 =48. 72- 48 = 24. The third side of the triangle is 24! Hope this helps, have a great day! :)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 185 is 20% of what number
    5·2 answers
  • August hosted two dinner parties for his friends. Twenty guests attended the first party, and twenty-eight guests attended the s
    14·1 answer
  • What is the solution to the compound inequality in interval notation?
    12·1 answer
  • #8 can anyone help? I need help solving this and showing the work
    5·2 answers
  • An angle measures 28° more than the measure of its complementary angle. What is the measure of each angle?
    8·1 answer
  • The position function of a particle in rectilinear motion is given by s(t) = 2t3 – 21t2 + 60t + 3 for t ≥ 0 with t measured in s
    15·1 answer
  • Combined like terms:What is -4x + 14 and -9 - 2x combined
    15·1 answer
  • How many ways can Carlos choose 5 pizza toppings from a menu of 9 toppings if each topping can only be chosen once
    15·1 answer
  • What is the value of n when n = 2 ?
    7·1 answer
  • 2 Richard and Jason each begin filling pools at the same time.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!