1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
2 years ago
15

Sheldon and Leonard are partners in a business. Sheldon makes $2 in profits for every $5 that Leonard makes. If Leonard makes $2

0 profit on the first item they sell, how much profit does Sheldon make?
Mathematics
1 answer:
kolezko [41]2 years ago
6 0
Answer: 8. 20 is 4 times more than 5, so all we have to do is multiply 2 x 4 = 8. Would appreciate brainliest!
You might be interested in
This is worth 20 points, please answer! (Also, please answer with a variable in the equation.) Sorry about the quality!
pshichka [43]

Answer:

362+54=416+m    m=cost after month 1

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A chemist has a solution of 65% pure acid and another solution of 30% pure acid. How many gallons of each will make 350 gallons
AysviL [449]

Answer:

250 of 65% acid

100 gallons of 30% acid

Really sorry if this is incorrect, I had this question on my Lesson 16 test, and I don't know if it's correct or not...

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help with underlined problems.
vaieri [72.5K]
#7 is 0.04 and it is a terminating decimal
4 0
3 years ago
If you’re good at geometry solve these 2 please
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

13.

Let us say

first angle be = 4x -10

second angle = x

now add them to 90 as complementary angles add up to 90

4x - 10 + x = 90

5x - 10 = 90

5x = 90+10

5x = 100

x = 100/5

x = 20

the first angle = 4x -10

                       = 4(20) -10

                       = 80 -10

                       = 70

the second angle = x

                             = 20

the angles are 70 and 20

8 0
2 years ago
The equation yˆ=20646·0.86x estimates the value of a brand of car x years after it was purchased new. Milo purchased this brand
zhannawk [14.2K]

Answer:

$195311

Step-by-step explanation:

Given the expression yˆ=20646*0.86x

Given that the number years 11

And x represent the number of years

Substituting x=11 in the expression for the cost we have

yˆ=20646*0.86(11)

yˆ=20646*9.46

yˆ=20646*9.46

yˆ=195311.16

From the analysis he purchased the car fro $195311

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A meatloaf recipe calls for 7/8 cups of breadcrumbs for the loaf and the topping if 3/4 cup is used for the loaf what fraction o
    14·1 answer
  • Which is the better buy; 3 pounds for $8.31 or 5 pound for $12.95
    8·2 answers
  • What is the answer to 2_5x_=_45.
    6·1 answer
  • Jeff bought 10 cookies he ate 4 what percentage did he eat
    10·2 answers
  • There are 12 feet of wrapping paper on each roll. Jill needs 84 feet of wrapping paper. Which equation can Jill use to find the
    7·2 answers
  • Katherine is a personal chef. She charges $115 per four-person meal. Her monthly expenses are $3,150. How many four-person meals
    6·1 answer
  • Solve the following equation for y: Y-[-10 -1 -9] = [5 -6 -2]
    13·2 answers
  • A sixth grade teacher can grade 40 math assignments in 20 minutes. How many assignments can she grade in 1 minute?
    7·2 answers
  • Kim is 12 years old. If her age is 25% of her mother’s age, how old is her mother?
    14·2 answers
  • Suppose that the halflife of a substance is 250 years . If there were ir 100 the substance , (a) give an exponential model for t
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!