1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kow [346]
3 years ago
7

Evaluate the expression y=7 x=8 x+ 4y

Mathematics
2 answers:
Elena L [17]3 years ago
8 0

Answer:

36

Step-by-step explanation:

x+4y=8+4(7)=8+28=36

alexira [117]3 years ago
3 0
You just plug in the numbers: 8+4(7)=8+28=36. Hope this helped!
You might be interested in
What is the slope of the line? <br><br> As soon as possible please !!
mixer [17]

Answer:

m=\frac{-8}{5}

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

<u>Algebra I</u>

  • Slope Formula: m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

<em>Find points from graph.</em>

Point (-1, 4)

Point (4, -4)

<u>Step 2: Find slope </u><em><u>m</u></em>

  1. Substitute [Slope Formula]:                    m=\frac{-4-4}{4+1}
  2. Subtract/Add:                                          m=\frac{-8}{5}
5 0
3 years ago
A newspaper subscription costs $60. Mary Ellen can get a discount of 25% off through her work. How much will Mary Ellen pay for
AysviL [449]

Answer:

$45

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Need help with full work quick
vekshin1

Answer:

Step-by-step explanation:

36x^3 - 81x

9x(4x^2 - 9)

9x(2x - 3)(2x + 3)

She is right

4 0
3 years ago
4 pounds of grapes cost $11.52. what is the unit rate?
Zepler [3.9K]

Answer: 2.88/1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Step by step how to solve -2.3x=.46
Sergio039 [100]
Step one: divide both sides by -2.3 to get X by itself: X=-.2. :)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • How are the terms difference, sum,quotient and product alike?
    5·2 answers
  • Use Cramer's Rule to find x in the system of equations below.
    8·1 answer
  • The answer should be a fraction
    14·2 answers
  • The ratio of boys to girls in homeroom are 2:3. If there are 8 boys how many girls are there
    10·2 answers
  • A Walmart truck driver estimates that it will take him 12 hours to drive 1152 km. After 5 hours, he has driven 520 km.
    14·1 answer
  • Finding an Indefinite Integral dx/x(lnx^2)^3
    15·1 answer
  • 4+ (11-3)<br> What’s the answer
    5·2 answers
  • Given two points on a line (2, 5) and (6, 11), what is the rate of change?
    6·1 answer
  • (x=1)^2-4x=(x-1)^2 simplify and answer
    6·1 answer
  • Find the product of 2/2 and 4/18 in simplest form. Also, determine whether the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!