1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erma4kov [3.2K]
3 years ago
13

A turtle walks 7/8 of a mile what is the unit rate in miles per hour

Mathematics
1 answer:
mel-nik [20]3 years ago
8 0
The unit rate is (0.875 mile) divided by (number of hours it takes the turtle to walk the 7/8 of a mile) miles per hour.
You might be interested in
A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent
elixir [45]

Answer:

A, 0.29

Step-by-step explanation:

Since 16 ounces cost 4.69, 1 ounce costs 4.69 divided by 16. This is roughly 0.29, which would then be A.

6 0
2 years ago
2 groups of 3 tenths pls answer today I need this answer
SSSSS [86.1K]

Answer:

6/10

Step-by-step explanation:

2 groups of 3/10 =

2 × 3/10 =

6/10

3 0
3 years ago
2. Solve x - 19 < 81​
vovikov84 [41]
The answer would be X =90
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the bank, Mr Smith changes a £5 note for 20p pieces.<br> How many 20p pieces does he-get?
Sindrei [870]

Answer:

erm

Step-by-step explanation:

25

4 0
2 years ago
Reflect each point in the x-axis and y-axis
Vilka [71]

Step-by-step explanation:

1. x: (-12, -13) y: (12, 13)

2. x: (4 ,9) y: (-4, -9)

3. x: (-10, 8) y: (10, -8)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help ASAP I will give a thanks and 5 stars
    15·1 answer
  • I’m confused how do you solve 378 divided by 6 like I know that it’s it 63 but how do you solve it
    11·2 answers
  • Which is true of the slopes of parallel lines
    14·2 answers
  • Equivalent to<br> what is a expression equivalent to log18 – log(p + 2)?
    5·1 answer
  • What is <br>2x^2+7x-4/x^3 -1
    15·2 answers
  • Jimmy has 40apples and Karl has 20 how many more apples does jimmy has from Karl
    5·2 answers
  • Joshua drew a triangle. the first angle measured 35, the second angle measured 100, and the third measured 45. what type of tria
    8·1 answer
  • What is the answer to 3 3/8 plus 5/12
    14·1 answer
  • Find quotient and remainder b)diving 2x^3- 5x² +x+2
    14·1 answer
  • One state leads the country in tart cherry production, producing 83 out of every 100 tart cherries each year.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!