1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
8

How do you find the inverse of a 3x3 matrix?

Mathematics
1 answer:
mel-nik [20]3 years ago
7 0
If you have a graphing calculaator enter the matrix then on the outside of it hit the ^ button and put -1
<span><span /></span>
You might be interested in
If carbon monoxide reaches a temperature of over 1,100 degrees Fahrenheit, it will ignite in a combustion reaction with oxygen.
fiasKO [112]

Answer:

A. 2CO + O2 ---> 2CO2

Step-by-step explanation:

2CO + O2 ---> 2CO2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of this shape.
ch4aika [34]
The top part of the shape is 8x6 and the bottom part is 6x6 so the answer is 84
3 0
3 years ago
for a walk-a-thon a sponsor committed to give to give you a flat fee of $5 plus $2 for every Mile you walk write an expression f
oksian1 [2.3K]
You will get 57.44’$
3 0
3 years ago
I was wondering what is the best math to take after Algebra 2
Elan Coil [88]
The best math that i think you should take would be calculus.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A package of 6 pairs of socks cost $35.34 what is the unit price for the pairs of socks
goldenfox [79]
To find the unit price we need to divide the amount of money the item cost by the amount of items we have. Lets do it:-

35.34 ÷ 6 = <span>5.89
1 pair of socks cost $5.89.

CHECK OUR WORK:-

5.89 </span>× 6 = <span>35.34.
We were RIGHT!!

So, 1 pair of socks costs $5.89.

Hope I helped ya!! </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the measure of each interior angle in a regular 24-gon?
    6·1 answer
  • 0.00065 in Standard form
    11·2 answers
  • Kelly can type 120 words in 3 minutes. At that rate, how many words can she type in 5 minutes?
    14·1 answer
  • A mountain climber signed up to climb Cho Oyu,
    5·1 answer
  • Pls tell the answer​
    8·1 answer
  • Please help me quick :(
    8·1 answer
  • Someone help me pls!!!!!!!!<br> math problem
    11·1 answer
  • Pls answer this . I need help
    10·1 answer
  • If 2k - 3 = 9 (k+7)-3 then k is ????
    6·2 answers
  • Use the point and the slope to graph each line. Write the equation of the line. The line passes through point (2,-2) and is para
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!