1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
2 years ago
10

If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?

Mathematics
2 answers:
Shtirlitz [24]2 years ago
6 0

Answer:

first answer.

Step-by-step explanation:

Masteriza [31]2 years ago
5 0

Answer:

1 ounce package of cereal will cost 4÷16=$0.25. $1 = 100 cents. $0.25=0.25x100= 25 cents. Unit cost of package is 25 cents.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Replace with <,>, or = to make a true statement: 2^5 4^2
Crank

Answer:

2^5>4^2

Step-by-step explanation:

{2}^{5}  >  {4}^{2}  \\ 32 > 16

hopefully this makes sense

:)

3 0
2 years ago
Solve the double inequality<br> 16&lt;5x-6&lt;29
ozzi

Answer:

Step-by-step explanation:

16 < 5x-6 < 29

add 6

22 < 5x < 35

divide by 5

4.4 < x < 7

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bell rings every 1/6 hour. assuming it just rang,how many times will it ring in the next 2/3 hour?
Paraphin [41]

1 hr = 60 min

1/6 hr = (60/6) min = 10 min

so the bell rings every 10 min. Since 1 hr = 60 min, this means that 2/3 of that is 40 min. So the bell will ring 4 times (divide 40 over 4) in the next 2/3 of an hour, which is the same as saying "the bell will ring 4 times in the next 40 minutes"

Answer: 4 times

7 0
3 years ago
252.8 x 63.4 please I need help
Lady bird [3.3K]

Answer:

16027.52

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the value of x with the steps
Mrrafil [7]
Two sides are same so that would be isosceles triangle. So then you would add up all angles and get this equation: 180 = 38 + x + x

2x = 142

x = 71

So the value of x is 71.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • three bags of packing peanuts are used to fill 2 boxes how many bags of packing peanuts does each box use between which two whol
    14·2 answers
  • Tasha eats half her snack and gives the other half to two of her best friends to share equally. What portion of the whole snack
    10·2 answers
  • Surface area of 9cm, 10cm, and 15cm
    11·1 answer
  • Which choice is equivalent to the quotient shown here when X&gt;0? Square Root 18x divided by square root 32
    7·1 answer
  • P- 24/n = 30/100<br><br> What’s N?<br><br> Z- n/4 = 18/72<br><br> What’s N?
    6·1 answer
  • write an equation in point-slope form of the line that passes through the point (-3,6) and has a slope of 5
    13·1 answer
  • Someone plz help me
    11·2 answers
  • Richard, Henry and Gavin share some sweets in the ratio 5:5:3. Richard gets 20 more sweets
    6·1 answer
  • Find square root of 1.69
    12·1 answer
  • Find the missing side length of the right triangle. show work.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!