1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igomit [66]
3 years ago
8

Eleven rectangular 9-inch by 12-inch pictures hang on a wall. How many square inches of the wall's surface area are covered by t

he pictures?
Mathematics
2 answers:
yaroslaw [1]3 years ago
6 0

Answer:

there will be about 108 inches

Llana [10]3 years ago
3 0

Answer:

1188

Step-by-step explanation:

We multiply all three numbers together. There are two quick ways of doing this; both are shown below:$$11\cdot 9 \cdot 12 = (10 + 1)\cdot 108 = 1080 + 108 = \boxed{1188}$$$$11\cdot 9 \cdot 12 = 99\cdot 12 = (100 - 1)\cdot 12 = 1200 - 12 = \boxed{1188}$$

You might be interested in
Letters A, B, D and E represent numbers on the number line. The number line has evenly spaced marks
Alex787 [66]

Answer:

0.5

Step-by-step explanation:

sjsbdir rievrjrvrjrbrhdbdjdbekebejebsjsbsirvrirvrjrrhirvrjrbrjr dry it said it had to be 20 characters long

6 0
3 years ago
ANYBODY? EASY MATH!
ad-work [718]
Well per dozen they are making 8$ per dozen cupcakes, and 7$ per dozen brownies

7 0
3 years ago
How many time does 8 go into 448​
Andrej [43]

Answer: 56 times

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
(3-22)-6 + [28-(4)21-7l÷6+o A. 32C > B. 23OC, 55D. 46ー 23563254S ABCD
anzhelika [568]
I got b
for my
answer ok ??????????????????????

3 0
3 years ago
Using the inequity -16k-32>-48
3241004551 [841]

Answer:

k<1

Step-by-step explanation:

1. Add 32 to both sides

-16k-32+32>-48+32

2. Simplify

-16k>-16

3. Reverse the sign (You only reverse the sign if you are DIVIDING BY a negative.)

-16k/-16 = k

-16/-16 = 1

You're left with k < 1

Your number line graph should be an open circle at 1 going to the left.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • What is the value of the x in this figure?
    13·2 answers
  • Is the given point interior , exterior, or on the circle k (x+2)2 + (y-3)2 =18 P (8,4)
    12·1 answer
  • What is the circumference of a cricle with radius 2.1 cm
    13·1 answer
  • guys i have a question me and my girlfriend are still in love but we live in to different zones of louisiana.I want to suprise h
    9·1 answer
  • Dose anyone on this app know how to figure this out ?
    15·1 answer
  • Jack and Jill collect coins. Jack has 56 coins, and Jill has 80 coins. Both recently joined a coin-collecting club. Jack's club
    7·1 answer
  • What is the distance on the unit circle between successive fourth roots of StartFraction StartRoot 3 EndRoot Over 2 EndFraction
    12·2 answers
  • En el mercado de pera pesa 8.400 dolares contruye una tabla que permita apreciar la dependencia de peso y el precio.
    13·1 answer
  • Find the volume of the cylinder. Use 3.14 for T. Round to the nearest tenth.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!