1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NARA [144]
3 years ago
8

Can Someone help pls? {Easy Question}

Mathematics
1 answer:
inysia [295]3 years ago
8 0

Answer:

g(5x)=g(-10)=0

Step-by-step explanation:

First, we need to look at the graph to find where g(x)=4.

From the graph we can see that when x = -2, g(x)=4. This means that x = -2

From g(5x), we can plug in that x value to get g((5)(-2))

This gives us g(-10)

From the graph we can see that g(-10)=0

You might be interested in
Lori wants to distribute 35 peaches equally into baskets. she will use more then 1 but fewer than 10 baskets. how many baskets d
Ilya [14]
She needs either 5 baskets or 7 baskets.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jacki evaluated the expression below.
Maru [420]

Answer: Jacki did not subtract 12 from 8 correctly

Step-by-step explanation: it should be -4

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which equation could best be used to determine the value of x?
Arlecino [84]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

hahahaha thanks for your help

8 0
2 years ago
How many more minutes will it take for the tank to drain completely
julia-pushkina [17]
We need more information
3 0
3 years ago
Choose all the numbers that are factors of 16
madreJ [45]
2, 4, 8, and 1 i belive
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A man was surprised when he found an old bank account statement in his mother’s attic. Money had been left for 30 years in a ban
    8·2 answers
  • Find the sum of the following infinite geometric series, if it exists.
    5·2 answers
  • Plz help will give brainliest.....
    8·1 answer
  • the temperature in Indianapolis was-4°F at 7:00 am. the temperature rose 3°F by noon. What was the temperature at noon? use a nu
    7·1 answer
  • Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it
    14·1 answer
  • Charlie is at an amusement park that has 18 different rides. Each ride costs $1.75. The function C(r) = 1.75r represents the tot
    5·1 answer
  • What is the solution to the equation below ?
    15·1 answer
  • Differentiate with respect to x:<br> Y= 3e^2x+1 + x
    11·1 answer
  • Convert the following quantities
    11·1 answer
  • A consultant needs to make at least $600 this week. She earns $120 for each
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!