Answer:
The selling price is $99
Explanation:
The selling price of the product can be computed by adding required profit margin to the unit cost of the product.The required profit margin is the 10% return on invested assets.
Total variable cost $59*10000 =$590,000
Fixed expenses ($180,000+$60,000) =$240,000
desired profit margin(10%*$600,000) =$60,000
Total sales revenue =$990,0000
price per unit=$990,000/10000=$99
The cost-plus approach to product pricing gives $99
Answer:
EFT, Inc. uses <u>shared</u> leadership in its organization.
(B). employees learn to influence others through their enthusiasm, logical analysis, and involvement of others in their vision.
Explanation:
Shared leadership style in an organization is one where leadership is not the responsibility of just one person, but rather, is distributed among employees in the organization.
It is <u>best used in situations where the employees are highly skilled, technical, influential, enthusiastic about their work and also open to learning from others.</u>
Answer:
d. Has the company applied its rules, orders, and penalties evenhandedly and without discrimination to all employees?
Explanation:
The seven tests for Just Cause are the following:
- Adequate warning
- Reasonableness
- Completeness of investigation
- Objectivity of investigation
- Proof of infraction
- Uniformity of the rules application (option D refers to this specific Just Cause test)
- Reasonableness of discipline.
The Just Cause tests are used to determine if any disciplinary or termination action was fair, and not just because the employer or supervisor wants to.