1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivahew [28]
3 years ago
8

Bars of soap come in packages of 6 and packages of 8. The 6-bar pack costs $7.86, and the 8-bar pack costs $8.88. Which is the b

etter deal? What is the
price per bar of the better deal?
Mathematics
1 answer:
Sergeu [11.5K]3 years ago
7 0
7.86 / 6 = 1.31 per unit
8.88 / 8 = 1.11 per unit

the 8-bar pack is the better deal
You might be interested in
Amanda can jog 18 miles in 5 hours.<br> At this rate, how many miles can Amanda jog in 4 hours?
vekshin1

Answer:

14.4 miles

Step-by-step explanation:

5 goes into 18 3.6 times and 3.6 x 4 = 14.4, she can run 3.6 miles per hour

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following statements is equivalent to 10x – 30?
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

10(x-3)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
(x-2)=-1/4(x-8) <br> please show steps
RSB [31]

Answer:

(

−

2

)

=

−

1

4

(

−

8

)

(x-2)=\frac{-1}{4}(x-8)

(x−2)=4−1​(x−8)

Solve

1

Eliminate redundant parentheses

(

−

2

)

=

−

1

4

(

−

8

)

−

2

=

−

1

4

(

−

8

)

2

Combine multiplied terms into a single fraction

−

2

=

−

1

4

(

−

8

)

−

2

=

−

1

(

−

8

)

4

3

Distribute

−

2

=

−

1

(

−

8

)

4

−

2

=

−

+

8

4

4

Add

2

2

2

to both sides of the equation

−

2

=

−

+

8

4

−

2

+

2

=

−

+

8

4

+

2

5

Simplify

Add the numbers

=

−

+

8

4

+

2

Solution

=

1

6

5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which statement must be true about line TU?
just olya [345]
Line tu is parallel to rs
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Logan agrees to give you a loan of 25,000 to start your business, but charge you 7% interest. How much will you have to pay
Hitman42 [59]

Answer:

26000

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • If 4x^2 - 100 = 0, what are the roots of the equation?
    11·2 answers
  • PLEASE HELP
    10·1 answer
  • Graph the line using a point and a slope. Write the equation of each line.
    14·1 answer
  • Khloe drove 204 miles in 4 hours. If she continued at the same rate, how long would
    15·2 answers
  • Help imma screammmmm
    9·2 answers
  • What is the answer to the question?<br><br> T/34.56=15
    10·1 answer
  • What is the answer to 6a + 6c =126
    15·1 answer
  • 6 veces un numero elevado al cuadrado.
    15·1 answer
  • You have $5.88. You buy 8 items that cost $0.44 each How many items much money do you have left?​
    6·2 answers
  • acceleration is a(t) = 3t and velocity is v(t) = 1 at t = 1, what is the displacement from t = 2 to t = 4
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!