1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marrrta [24]
3 years ago
6

Que son numeros racionales y que son numeros irracionales

Mathematics
1 answer:
gladu [14]3 years ago
6 0

Answer:

El conjunto de los números reales está conformado por el conjunto de los números racionales y por el conjunto de los números irracionales. Son conjuntos disjuntos entre si. ... Un número es racional si puede ser representado como el cociente de dos números enteros.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
2. Find the exact area of a circle with a diameter of 5 yards. Use 3.14 for T. (1 point)
NemiM [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

radius r = diameter/2 = 2.5 yards

area = πr² = 6.25π square yards ≅ 19.625 square yards

6 0
3 years ago
A remote-control airplane is descending at a rate of
Aloiza [94]

Answer:

83 m

Step-by-step explanation:

23.6 x 3.5 = 82.6 ≈ 83 m

4 0
2 years ago
GET 15 POINTS NOWWWWWWWWW!!!!
anzhelika [568]
Slope = 2/5 ; Passes through (-4, -7) ; Point-slope form

point-slope form : y-y₁=m(x-x₁)

Simply plug everything in :)

Remember !! m=slope

y - (-7) = 2/3(x - (-4))

Simplify.

y + 7 = 2/3(x + 4)

*Some teachers want this simplified more so here's the simplest answer : 

y + 7 = 2/3x + 8/3 *

~Hope I helped!~
3 0
3 years ago
4/15 + 13/15 =<br><br> 7/10 + 6/10 =<br><br> 9/10 + 9/10 =<br><br> 4/5 + 3/5 +
vlabodo [156]
Number 1 is 1 2/15. Lol
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joan had $147 to spend on eight books. After buying them she had $11. How much did each book cost?
maw [93]

Answer:

$17

Step-by-step explanation:

Books = x

1. Set up an equation.

147 - 8x = 11

2. Solve for x

147 - 8x = 11

-8x = 11 - 147

-8x = -136

x = -136 / (-8)

x = 17

So, each book cost $17.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Graph the first six terms of a sequence where a1 = 2 and r = 4.
    8·2 answers
  • QUESTION 4 of 10: Your average weekly take home wage is $615. You take a one-week paid vacation and a second week unpaid vacati
    10·2 answers
  • How to cancel brainly plus
    9·2 answers
  • The base of a triangle is x in. The area is 14 in2. What is the height of the triangle?
    7·1 answer
  • What is the distance between points (0,0) and (-3,-4)?
    10·1 answer
  • For the following equations, draw a picture of the tiles on an Equation Mat. Then use “legal” moves to simplify and solve for th
    7·1 answer
  • a shopkeeper buys cocacola 60 rupees a dozen and sell 6 rupees per bottle find his profit or loss persentage​
    6·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!! DUE TONIGHT!! THANKS
    13·1 answer
  • Please help!! Im confused
    14·2 answers
  • Two card are pulled from a normal deck of 52 cards, without replacement.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!