$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit
10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80
Subtract each number from 190 and then you have all of your answers
Step-by-step explanation:
Mass (m) = 11 g
volume (v) = 13 ml
density (d) = ?
We know density is defined as mass per unit volume so
d = m / v
= 11 / 13
= 0.85 g/ml
Density (d) = 0.85 g/ml
Answer:
the correct answer is d.
Step-by-step explanation:
i hope this helps :)
Answer:
(8,-4)
Step-by-step explanation:
The difference between A and M is 2.5x and -4y
so B would be 5.5+2.5 and 0-4
(8,-4)