1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stolb23 [73]
2 years ago
10

3. Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope.

Mathematics
1 answer:
ASHA 777 [7]2 years ago
7 0
3C
4C
5B (parallel means same slope)
You might be interested in
HELP ME PLEASEEEEEEEE
stepladder [879]

Answer:

x = 21

Step-by-step explanation:

3x + 18 + 4x + 15 = 180

7x + 33 = 180

7x = 147

x = 21

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write each expression in terms of sines and/or cosines and then simplify.
Sedaia [141]
Tan(x)= sin(x)/cos(x), therefore, substitute sin(x)/cos(x) in the expression:
=(cos(x)(sin(x)/cos(x))-1)/cos^2(x)
simplify the 2 cos(x):
=(sin(x)-1)/cos^2(x)
Sin^2(x)+ cos^2(x)=1, sin^2(x)-1=- cos^2(x), substitute in the expression:
= -cos^2(x)/cos^2(x)= -1
8 0
3 years ago
What is the value of x in the equation 3X minus 4Y equals 65, when Y equals four
Vika [28.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

3x-4y=65

3x=65+4y

x=(65+4y)/3, when y=4

x=(65+4*4)/3

x=(65+16)/3

x=81/3

x=27

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If a stadium has 15,000 seats sold at $10.00, $12.50, and $15.00 equally distributed in three sections, how much can be made if
ELEN [110]
If it is equally distrubuted in 3 sections then we would divide 15,000 by 3. Now we take one section which would cost $10.00 and multiply it by the 5,000 since we divided. We would do the same with all three and then add it together.

$10 * 5,000 = $50,000 section one can sell this much
$12.50 * 5,000 = $62,500 section two can sell this much
$15 * 5,000 = $75,000 section three can sell this much

If all the seats are sold than 50k + 62.5k + 75k = $187,500 can be made
3 0
3 years ago
Please answer ASAP i need help please explain.
Phoenix [80]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

3/4-2/3=9/12-8/12=1/12

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Sara is trying to find an equation for a line that passes through (5, 2) and is perpendicular to 3x + 2y = 15. Explain the steps
    11·1 answer
  • Mr. Ellison lost $3 per share on the Triple E Stock he purchased last year. He purchased 250 shares. Express Mr. Ellison's loss
    7·1 answer
  • Write the ratio as a unit rate. $60 for 12 months
    8·2 answers
  • A commuter train travels 49 miles in 45 minutes. What is its speed in miles per​ hour?
    6·2 answers
  • What is the definition of Spike protein?<br><br> Please helppp
    11·1 answer
  • What is the sum? A, B, C, D
    9·1 answer
  • Graph the line that passes through the points (-1,-6) and (-8,8) and determine the equation of the line. ​
    6·2 answers
  • A classroom can accommodate less than 24 students.
    7·1 answer
  • ellie is learning to play dungeons and dragons. She wants to purchase dice and gaming books. Gaming books cost 40$ each and sets
    14·1 answer
  • Measure of angle TRV?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!