1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena L [17]
3 years ago
13

A car travels 150km on 12 L of gasonline. How many liters are there of gasoline needed to travel 500km

Mathematics
1 answer:
coldgirl [10]3 years ago
4 0
150 = 12
150 +150 = 300 which = 24
150 + 150 + 150 = 450 which =36



the remaining 50 is 12 ÷ 3, so 4. 36 + 4 = 40.

therefore, 40 L of gasoline are needed to go 500km
You might be interested in
10. Find the measure of angles S and T."
juin [17]

Answer:

S

,

то каково значение

5

m

+

10

(

m

−

1

)Если

m

=

−

3

,

то каково значение

5

m

+

10

(

m

−

1

)VVVЕсли

m

=

−

3

,

то каково значение

5

m

+

10

(

m

−

1

)Если

m

=

−

3

,

то каково значение

5

m

+

10

(

m

−

1

)Если

m

=

−

3

,

то каково значение

5

m

+

10

(

m

−

1

)

6 0
3 years ago
BRAINLIEST FOR BEST ANSWER ** What is the degree number of Z?
irinina [24]

Answer:

the answer is D. 147 degrees

Step-by-step explanation:

114+33=147

check answer by

180-147=33

33+33+114=180

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In your own words, define Quadratic Equation. How many solutions does a Quadratic Equation have?
dmitriy555 [2]

Answer: an equation that has one term which is nameless and squared also no term which gets raised to higher power.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A town is fencing a rectangular field that is 200 feet long and 150 feet wide. At $10 per foot, how much will it cost to fence t
labwork [276]
Perimeter of a rectangle is

2*width + 2*length

then multiply the perimeter by the cost per foot

2*(150ft) + 2*(200ft)

300ft + 400ft

700ft

700ft * $10/ft

$7000
6 0
3 years ago
A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?
zheka24 [161]

To find the cost of each book, you need to divide the money spent on all of the books by the number of books.


$39 / 10 = $3.90 per book

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equations can be used to determine the area of the irregular figure? Check all that apply.
    5·1 answer
  • How many combinations of four books can be made from eight different books? 24 70 1,680?
    14·1 answer
  • How do I do<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B9%20-%20n%20%3D%20%20%5Csqrt%7B%20%5Cfrac%7Bn%7D%7B2%7D%20%7D%20%7
    6·1 answer
  • What is 43 x 1 BROs&gt;&gt;&gt;
    7·1 answer
  • Tyrell read 72 pages in 2 hours. At this rate, how many hours will it take him to read 285 pages?
    7·1 answer
  • Ur so worth it...ok now enough about u...help plz
    15·1 answer
  • Numbers between 2 and 2 1/2
    9·2 answers
  • Drag each tile to the correct box.
    13·1 answer
  • Find an expression for a rational function f(x) that satisfies the conditions: a slant asymptote of y = 2x, vertical asymptote a
    7·1 answer
  • Suppose you are asked to compare two functions, A and B. Function A written in slope-intercepts form, y= -3x + 4. Function B is
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!