1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eduardwww [97]
3 years ago
7

A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?

Mathematics
2 answers:
zheka24 [161]3 years ago
8 0

To find the cost of each book, you need to divide the money spent on all of the books by the number of books.


$39 / 10 = $3.90 per book

natulia [17]3 years ago
5 0
The Answer is $3.9 because if you divide 39 into 10, the answer is 3.9
You might be interested in
What is three times three
Natali [406]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

3x3=9

its nine bruhhhhhhhhhhhhh

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Claire estimates the her brother is 4 feet tall. When they get measured at the doctor's office her brother's height is 4 feet 2
jasenka [17]

Answer: 2 is less than 5 so when she rounded she ended up with 4 feet and the doctors didn’t round

Step-by-step explanation:

I think this is correct

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me ASAP <br> Please help
son4ous [18]

9514 1404 393

Answer:

  5 cm

Step-by-step explanation:

The kite is symmetrical about the long axis, so the height of each of the triangles is half the overall width of the kite. (10 cm/2 = 5 cm)

The height of the triangle <em>h</em> is 5 cm.

3 0
2 years ago
During summer vacation, Tori read, on average, 40 pages per night. Now that she has returned to school, she is averaging 5% fewe
STatiana [176]

Answer: 38 pages per night

Step-by-step explanation:

Tori used to read an average of 40 pages per night but now she is going at a rate that is 5% slower.

To find the number of pages she is reading now, first find 5% of 40 pages:

= 5% * 40

= 2

Then subtract this figure from 40:

= 40 - 2

= 38 pages per night

<em>By deducting 5% from the reading quantity, the person is reading at 5% less. </em>

8 0
2 years ago
Use the Pythagorean Theorem to find an approximate value of x
kozerog [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

Hypotenuse² =base² + altitude²

(3x + 4)² = (2x + 1)² + (3x)²

{Use (a+b)² = a² + 2ab + b²}

(3x)² + 2*3x+4 + 4² = (2x)² + 2*2x*1 + 1² + 9x²

9x² + 24x + 16 = 4x² + 4x + 1 + 9x²

9x² + 24x + 16 = 13x² + 4x + 1

0 = 13x² + 4x  + 1 - 9x²  - 24x - 16

13x² - 9x² + 4x - 24x +1 - 16 = 0

4x² - 20x - 15 = 0

a = 4 ; b =-20  ; c = -15

D = b² - 4ac  = (-20)² - 4*4*(-15) = 400 + 240 = 640

√D = √640 = 25.30

x=\dfrac{-b+\sqrt{D}}{2a} \ ; \ x=\dfrac{-b-\sqrt{D}}{2a}\\\\\\x=\dfrac{20+25.30}{2*4} \ ; \ x=\dfrac{20-25.30}{2*4}\\\\\\x=\dfrac{45.30}{8} \ ; \  x =\dfrac{-5.30}{8}\\\\

x = 5 .66   ; x = -0.66

Ignore x = -0.66 as length of a side cannot be negative

Answer : x = 5.66

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Complete the following item.<br><br>5 &lt; x &lt;<br><br>8<br><br>11<br><br>16​
    7·1 answer
  • I needs helpppp!!! Mentally and physically
    13·1 answer
  • at hoffman's bike rental, it costs $35 to rent a bike for 9 hour. How many dollars does it cost per hour of bike use?
    7·2 answers
  • Tatiana had $350 she spent $180 on herself and the rest on presents for her family write an expression to express how much she s
    13·1 answer
  • What is the simplified form of sqrt(72x^16/50x^36 assume x does not =0
    7·1 answer
  • Explanation needed
    13·1 answer
  • Help please anyone ?!
    9·2 answers
  • The answer choices are <br> a. 32m<br> b. 225 m<br> c. 5 m<br> d. 15 m
    9·2 answers
  • Tracy has to buy comic books to pay for a movie ticket. Each comic book costs 10$. Write an inequality that can be used to deter
    9·2 answers
  • Plz help Ive hurt my brain trying to do this lol.will mark brainliest.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!