1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
14

A town is fencing a rectangular field that is 200 feet long and 150 feet wide. At $10 per foot, how much will it cost to fence t

he field
Mathematics
1 answer:
labwork [276]3 years ago
6 0
Perimeter of a rectangle is

2*width + 2*length

then multiply the perimeter by the cost per foot

2*(150ft) + 2*(200ft)

300ft + 400ft

700ft

700ft * $10/ft

$7000
You might be interested in
Use slopes to determine if the lines y=−4 and x=−1 are perpendicular.
Juli2301 [7.4K]

Answer:

they are perpindicular because they intersect at a right angle

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use a two variable write an equation for the total number of boys and girls is 428
padilas [110]
X = girls
Y = boys

X + y = 428
6 0
3 years ago
Hi I need help I need to get all a’s and I really need some help
Mama L [17]

Answer:

Hi:) Do you have a specific question on something or just some tips for those desired good grades?

Step-by-step explanation:


4 0
4 years ago
Read 2 more answers
What number should be added to both sides of the equation to complete the square x^2+3x=6
Allisa [31]
Take half of the coefficient of x:  It is 3, and half that is 3/2.


Then   <span>x^2+3x=6  becomes:

</span><span>           x^2+3x + (3/2)^2 =6 + (3/2)^2, and

             (x+3/2)^2 = 6 + 9/4

You were not asked to solve the equation, but why not do it for the practice?

</span>Solve (x+3/2)^2 = 6 + 9/4 for x.  There will be 2 values.
8 0
4 years ago
HELPP determine the unit rate if you work and earn 171.00 in 12 hours. what is the dollar per hour you make???
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

hi glad to help so what you do is basically divide 171 by 12 and you get 14.25 so the unit rate is 14.25 per hour hope i helped plz can i have brainliest

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Other questions:
  • If five lamps cost $200, what is the average price per lamp?
    7·1 answer
  • two sides of an equilateral triangle measure (2y+3) units and (y^2 -5) units. if the perimeter of the triangle is 33 units, what
    15·2 answers
  • The rule is applied to ΔFGH to produce ΔF"G"H".
    11·2 answers
  • Simplify 4 squared plus 25
    8·1 answer
  • Write -5 3/5 as a decimal number
    8·2 answers
  • A catapult’s lever holds a cannonball. The lever is attached to a tightly held rope. When the rope is released, the lever spring
    10·1 answer
  • Alice has 150 sweaters on the shelves of her store each shelf holds 24 what is the minimum number of shelves she will need for d
    7·2 answers
  • Which number completes the system of linear inequalities represented by the graph?
    6·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • The wage rates for a worker are shown below.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!