1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara [203]
3 years ago
12

What’s the expression

Mathematics
2 answers:
aev [14]3 years ago
7 0

Answer: 5 + j/3

Step-by-step explanation:

Dividing the fare equally

Since they shared the j fare evenly among 3 people, you would divide the j fare by 3 to get j/3

So each person, including Angela, paid j/3 dollars before the tip

Adding the tip

Angela then added 5 dollars to this j/3 so the expression would become 5 + j/3

Final Answer

Angela paid $5 + j/3

5+\frac{j}{3}

nikitadnepr [17]3 years ago
3 0

The total fare is denoted by the variable <em>j</em>.  If there were 3 passengers that divided the fare evenly, they each paid <em>j</em> divided by 3, or <em>j</em>/3 for the cab.  Since Angela paid an additional 5 dollars as a tip, she paid <em>j</em>/3 + 5.

<h3>Answer:</h3>

<em>j</em>/3 + 5 dollars

You might be interested in
Find the perimeter of the squash
Step2247 [10]

Answer:

5x^2-18x -8

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
please help me if you can if your going to say I'm cheating i don't care cause i know I'm not thanks!!​
Colt1911 [192]

Answer:

13.9 sorry if I'm wrong just trying to help.

Step-by-step explanation:

first plug in your numbers

a*2+ b*2= c*2

12*12= 144

7*7=49

144+49= 193

square root of 193: 13.89244399

rounded to nearest tenth is 13.9

6 0
3 years ago
Write an equation in point-slope form for the line that passes through the given point with the slope provided.
Assoli18 [71]
Y-0= x(0-4) I believe
3 0
3 years ago
HELLP MAHHHH PLEASEE!!!
Anika [276]

Answer:

12*5/6*4 = 40 liters

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the slope of the line 18x + 25y = 5?
Angelina_Jolie [31]
It would be 18/25 i believe
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Hey can you please help me posted picture of question
    9·1 answer
  • What is the measure of env
    10·1 answer
  • What is the simplest form of 4 square root 81x^8y^5?
    13·1 answer
  • You worked 7 3/4 hours total in the past two days and plan to work 9 3/4 hours total in the next two days how many hours will yo
    14·1 answer
  • Claire is going to an amusement park. The price of admission into the park is $30, and once she is inside the park, she will hav
    13·2 answers
  • John lost 1.44 kilograms after a week of exercise. One kilogram is equal to approximately 2.2 pounds. How many pounds did John l
    6·1 answer
  • If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
    11·1 answer
  • If a right circular cone intersects a plane that runs parallel to the edge of the cone, the resulting curve will be a
    9·2 answers
  • 50 POINTS FOR BRAINLIEST (also $45 prize given on a cash sending app)
    10·2 answers
  • Jenny spins a fair 4-sided spinner what is the probabiliity that the spinner will land on a or b
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!