1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
2 years ago
8

The table shows the prices of 3 boxes of cereal. Which box of cereal has the highest unit price?

Mathematics
1 answer:
Lapatulllka [165]2 years ago
6 0

Answer:

A has the highest unit price

Step-by-step explanation:

To find unit prices/rates, you have to divide the price by the ounces.

So; $3.10/20 = 0.16

      $3.95/32 = 0.12

      $5.45/48 = 0.11

Hope this helps!

You might be interested in
Idk what all these means need help plzzzzzx
Schach [20]
It is d bexause every 6 is moved to the left for every one and it isnt abexause if you add 6 it would instwad go 6 12 18 24 and so on and its no c because if you move it to the right the # would decrease and obviously not b because if you subtract 0 every time it would stay as the same number
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does (x2−50x−600)÷(x−60) equal?
Natalka [10]

Answer:

x+10      x ≠ 60

Step-by-step explanation:

(x^2−50x−600)

----------------------

   (x−60)

Factor the numerator

(x-60)(x+10)

-------------------

(x-60)

Cancel the like terms

x+10

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
1 point
disa [49]

Answer:

A) WZ

Step-by-step explanation:

B,C, and D, come before RU

7 0
3 years ago
Find the surface area.
Margaret [11]

Answer:

1014cm^2

Step-by-step explanation:

find the area of one side and times it by 6 (bc a cube has 6 sides)

13×13=169

169×6=1014

6 0
3 years ago
Can someone help please
larisa [96]

Answer:I got the pic over here

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Kite QRST has a short diagonal of QS and a long diagonal of RT. The diagonals intersect at point P. Side QR= 5 m and diagonal QS
    13·2 answers
  • Mrs.Pierce bought a camera that costed 450$ in addition, she had to pay4% on sales tax how much did she pay for the camera
    11·2 answers
  • Wilmer spends at least 13 hours reading for his assignments each week, plus 1 hour completing each Reading Response assignment.
    11·1 answer
  • Jessica scores 1825 on the sat. ashley scores 28 on the act assuming that both tests measure the same thing who has the higher s
    5·1 answer
  • FREE POINTS BECAUSE IM EXITED FOR TOMAROW BECAUSE IM TRYING OUT FOR CHEER AND THEN SO I CAN CHEER FOR MY BROTHER WHEN HE PLAYS F
    6·2 answers
  • What are the odds of picking a "g" in the work Georgia?
    12·2 answers
  • The coordinates of A and B are (1,2) and (2,3). Find the coordinates of R so that AR/RB=4/3
    6·1 answer
  • HELP QUICK PLEASE!!!
    11·1 answer
  • I need your help asap my teacher is coming
    8·2 answers
  • Claire has invested $10,000 in an 18-month CD that pays 6.25%. How much interest will Claire receive at maturity?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!