1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
2 years ago
12

141,760.3 minus 66,744.85 equals _______ rounded to the nearest tenth?

Mathematics
2 answers:
shtirl [24]2 years ago
6 0
You get 75,015.45 without rounding. once you round, you get 75,015.5
Marina86 [1]2 years ago
3 0
I'm pretty sure its 75,012.50
You might be interested in
The school that Trevon goes to selling tickets to the annual dance competition. On the first day of tickets sales the school sol
KiRa [710]

Answer:

  both kinds of tickets are $5 each

Step-by-step explanation:

Let s and c represent the dollar costs of a senior ticket and child ticket, respectively. The problem statement describes two relationships:

  12s + 5c = 85 . . . . . revenue from the first day of sales

  6s + 9c = 75 . . . . . . revenue from the second day of sales

Double the second equation and subtract the first to eliminate the s variable.

  2(6s +9c) -(12s +5c) = 2(75) -(85)

  13c = 65 . . . . . simplify

  65/13 = c = 5 . . . . . divide by the coefficient of c

Substitute this value into either equation. Let's use the second one.

  6s + 9·5 = 75

  6s = 30 . . . . . . . subtract 45

  30/6 = s = 5 . . . divide by the coefficient of s

The price of a senior ticket is $5; the price of a child ticket is $5.

5 0
3 years ago
If you have 25 apples and you take 324 how many will you have.
inessss [21]
You will have -299 apples.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If orange cost 12.50 pesos each how much do three dozen oranges cost​
GalinKa [24]

Answer:

i guess the answer is 450.

3 0
2 years ago
Find the area of the triangle
Inessa05 [86]

Answer:

A = 2.1 ft^2

Step-by-step explanation:

The area of a triangle is

A = 1/2 bh where b is the base and h is the height

A = 1/2 ( 2.8)(1.5)

A = 2.1 ft^2

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What's the better buy: A) 5lb. bag of potatoes for $3.79 or a 2lb. bag<br> for $1.50?
Tcecarenko [31]

Answer:

A 2lb. bag because 1.50 x 2 = 3.00$ plus the extra 1 lb which is 75c = 3.75 $

Step-by-step explanation:

Could i have branliest and heart please

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Gianna has a certain number of rings, r. Melissa has 6 times as many rings as Gianna. What expression can be used to represent t
    15·1 answer
  • Help please <br><br>number 9, 10
    15·1 answer
  • Solve -6|2x-9|+1=-17 and give the final answers that would make the equations true
    12·1 answer
  • Solve the equation:<br>x-7=18
    9·1 answer
  • Help me plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    12·1 answer
  • Triangle ABC is isosceles with AB=CB. Circle M is inscribed in Triangle ABC such that it is tangent at points D, E, and F. If th
    14·1 answer
  • Someone Help please with work!! 15pts​
    14·1 answer
  • Find the unit rate.<br> 10 newspapers in 2 piles<br> =<br> newspapers per pile
    13·2 answers
  • Whats 10 -10?!!!!! 100 points plus brainliest
    12·2 answers
  • Ahora agregaras 10 ejemplos de los cuales coloques la expresión en lenguaje común y lo traduzcas al lenguaje algebraico.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!