1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
2 years ago
9

A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram?

Mathematics
2 answers:
Zolol [24]2 years ago
6 0

Answer:

5.05$

Step-by-step explanation:

9 kilogram bag costs $45.45

therefore, 1 kg bag will cost 45.45/9 = 5.05$

blsea [12.9K]2 years ago
5 0

Answer:

5.05

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Do you think the equations (x−1)(x+3)=17+x and (x−1)(x+3)+500=517+x should have the same solution set? Why?
oksano4ka [1.4K]

Answer:

Those two pair of equations have the same solution set.

Step-by-step explanation:

There are two equations  

(x-1)(x+3)=17+x ..... (1) and  

(x-1)(x+3)+500=517+x ...... (2)

We have to check the same solution set will be there for equations (1) and (2) or not.

Now, we are going to rearrange the equation (2).

(x-1)(x+3)+500=517+x

⇒ (x-1)(x+3)=517-500+x

⇒(x-1)(x+3)=17+x

This is the same equation as equation (1).  

Therefore, there will be the same solution set for equations (1) and (2).  (Answer)

There are two equations  

(x-1)(x+3)=17+x ..... (3) and  

3(x-1)(x+3)+500=51+3x ...... (4)

We have to check the same solution set will be there for equations (3) and (4) or not.

Now, we are going to rearrange the equation (4).

3(x-1)(x+3)+500=51+3x

⇒ 3(x-1)(x+3)=3(17+x)

⇒(x-1)(x+3)=17+x

This is the same equation as equation (3).  

Therefore, there will be the same solution set for equations (3) and (4). (Answer)

7 0
3 years ago
Do two lines that are not parallel intersect
ad-work [718]

Answer:

<em>YESSS</em><em>!</em><em>!</em><em>!</em><em> </em>

HOPE IT HELPED

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A tv costs £800 plus VAT at 20% what is the total cost of the tv?
slamgirl [31]

hello friend ☺

Given :

TV cost = 800 £

VAT = 20 %

Amount of VAT

= 20% of 800

= 800 × 20 /100

= 160 £

So Total cost of TV

= original price + VAT

= 800 + 160

= 960 £

Thanks ❤

5 0
3 years ago
How many nickels are in one roll of $10
Alona [7]

Answer:

40 Nickels

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Help???????????????????
Nataliya [291]
The answer is 69

hope this helps (;
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A population mean of 360, a standard deviation of 4, and a margin of error of 2.5%
    11·1 answer
  • Covert 4.5 yards to inches what is the answer ?
    12·2 answers
  • You have six books on yourself. You notice that three of them have red covers, and three of them have blue covers, if you choose
    8·2 answers
  • If P(A)= 0.48, what is the value of P(not A)
    6·1 answer
  • The circumference of a circle is 53.38 centimeters. What is the area in square centimeters. Use 3.14 for ×
    12·1 answer
  • I’m confused !!! Help
    6·2 answers
  • Find the area of shaded region from the following figures​
    9·1 answer
  • Choose the definition for the function
    11·1 answer
  • Clue 1: the number comes before 108
    12·1 answer
  • Help please in picture below
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!