1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
3 years ago
9

A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram?

Mathematics
2 answers:
Zolol [24]3 years ago
6 0

Answer:

5.05$

Step-by-step explanation:

9 kilogram bag costs $45.45

therefore, 1 kg bag will cost 45.45/9 = 5.05$

blsea [12.9K]3 years ago
5 0

Answer:

5.05

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help i’ll give Brain :(
vesna_86 [32]

Answer:

1, 4 and 5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
For the cereal box, name each of the following
zaharov [31]

Answer:

AB , AD , EF , EH all intersect AE ⇒ answer (c)

Step-by-step explanation:

∵ AE segment passing through A and E

∴ Each segment passing through A and E intersects AE

∴ AB intersects AE at A

∴ AD intersects AE at A

∴ EF intersects AE at E

∴ EH intersects AE at E

∴ The answer is (c)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!
ollegr [7]
Where’s the problem
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which set of ordered pairs corresponds to the graph?
Allushta [10]
I think ordered pair D would be the correct one
4 0
3 years ago
2) Richard, Henry and Gavin share some sweets in the ratio 4:1:3. Richard gets 7 more sweets
sineoko [7]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Richard gets 7 more sweets than Gavin which would probably make Richard have the most so in total he should have around 8 whilst Gavin has 1 so right now we have 4:1:?. Basing off the fact that Richard would have the most sweets Henry would have to have 6 sweets to be able to divide half of it for 3. 4:1:3

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Help me please just please please please I'm begging you
    9·1 answer
  • What is x^3=8/27 <br>any help please
    13·1 answer
  • What is the missing term in the factorization?
    8·2 answers
  • What is the lcd of 7/25 and 4/5
    8·2 answers
  • Find the sum of eight times eleven divided by one hundred
    12·2 answers
  • 50 POINTS!<br><br> What is the value of arcsin(−1/2) in degrees?
    11·2 answers
  • What is the surface area of this square pyramid? <br> HELP!
    10·1 answer
  • Please help nobody is helping me PLEASE
    14·1 answer
  • ????????????????????????<br> I’m so bad at math lol
    6·1 answer
  • Dr. David Smith lived 1/13 of his life as a child. He spent 4/39 of his life preparing for an outstanding
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!