1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksano4ka [1.4K]
2 years ago
6

How many centimeters are in 7 meters 100cm/1m=?/7m

Mathematics
1 answer:
Nikitich [7]2 years ago
6 0
It there are 100 centimeters in 1 meter, then there are 700 centimeters in 7 meters. :)
You might be interested in
I kind of need help. I completely forgot how to do ratios
lana66690 [7]

Answer:

7:5

Step-by-step explanation:

a:b=4:5

a:c=2:7

c:b=7:5

brainliest please!!!<3

7 0
2 years ago
What is 1/8+1/4-14 equal what
Bingel [31]

= 3/8-14

-109/8

I hope that's help !

5 0
2 years ago
What is the area of a pizza with a diameter of 12 inches?
OleMash [197]
I don't know but i think 113.09733552923255
7 0
3 years ago
PLZ HELP WILL GIVE BRAINLIEST
Verdich [7]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve r/n + t = 4v for r
lana [24]
Since r is being divided by N, we need to multiply both sides by N.
We are left with R + T = 4v/n
Now, we subtract T from each side. The equation is now R = 4V/N - T
We have now solved for R.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help plz : 4x-2(x-3)=10+(-9)
    13·2 answers
  • Deon rented a truck for one day. There was a base fee of $20.95 , and there was an additional charge of 90 cents for each mile d
    5·1 answer
  • Alina has 15x + 12 yards of ribbon. She uses 6x - 3 yards for a project. How many yards does she have left?
    14·1 answer
  • Use the distributive property to remove the parentheses. -9(-3y-w+6)
    6·1 answer
  • I'm confused on case 3 sea level
    6·1 answer
  • The cost in dollars y of producing x computer desks is given by y=80x+6000
    12·1 answer
  • Sales tax in Pennsylvania is 6%. Carlos bought a mountain bike that costs $125.50 before tax. What was the cost of the new bike
    7·2 answers
  • 5
    9·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    10·1 answer
  • Kevin studied the effects of video games on antisocial behavior. Which of these is a response variable?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!