1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makkiz [27]
3 years ago
6

Miguel babysits for 3 hours and earns $15. Which represents the unit rate?

Mathematics
1 answer:
gogolik [260]3 years ago
8 0

The unit rate is $/Hr.  Since the hours are the unit being considered.


To find the unit rate, divide both sides by three

(Let x = hourly rate)

3x = 15

x = 5


Miguel Makes $5 per Hour


You might be interested in
Evaluate. for n = 15 and t = 7
Bingel [31]

Answer:

what is the equation?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
I NEED HELP! WHO EVER ANSWERS FIRST I WILL MARK BRAINLIEST
Lana71 [14]

Answer:

54

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Not good with fractions can you help me out here. 8y =5
Sedbober [7]

Answer:

y=5/8

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Trevon had $24 to spend on 5 pens after buying them he had $4 how much did each pen cost
alexira [117]
Ok.You have 24$. You used 20$. And you have $4 left. You bought 5 pens. So $20.00/ 5=$4.00. Each pen is four dollars.
8 0
3 years ago
Paul graphs the equation y = 2x where does the graph intersect the y axis
MakcuM [25]

Answer:

(0,0)

Step-by-step explanation:

Y = 2x is a <u>proportional</u> relationship because it follows the form y = kx, where k = constant of proportionality. Proportional relationships intersect the y-axis at (0,0), thus having a y-intercept of 0, but we usually don't write the 0.

Given the information above, y = 2x intersects the y-axis at (0,0), the origin.

Have a lovely rest of your day/night, and good luck with your assignments! ♡

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 30/55 reduced fraction lowest term
    7·2 answers
  • Snslsndodndidndkdndkdndldkdkdmdldmdd pls hell
    6·1 answer
  • Lauren, Rachel and Becca started a business over the summer. Their income was $500. The girls put in different amounts of work,
    13·1 answer
  • Is 8n +6 ,2(4n +3) , and 14n equivelent?​
    12·1 answer
  • Use the clues to write a number that has digits 3,5,7,9. The 3 has a value 10 times the 3 in 843, the 9 has a value 100 times th
    8·1 answer
  • Witte a two column proof<br>Given​
    7·1 answer
  • Can some one please answer. There is one problem. There's a picture. Thank you!
    15·1 answer
  • 1. Amanda uses the recipe shown to make
    7·1 answer
  • The names of all 135 students in a professor's class are written on identical slips of paper, and the slips are placed into a la
    15·1 answer
  • Mixed numbers and improper fractions are often the result of measurements or calculations.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!