1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hoochie [10]
4 years ago
15

Show math equation of 5x + 6x equation

Mathematics
2 answers:
IgorC [24]4 years ago
6 0
5x + 6x = x(5 + 6) = x(11) = \boxed{11x}
Alinara [238K]4 years ago
3 0

Answer:

11x

Step-by-step explanation:

You just combine the like terms in this case which is 11x because you do 5x + 6x it is like terms so just combine them and there is your answer!

You might be interested in
7t2 – 14t 4t2 – 9 how do u solve this
murzikaleks [220]

Answer:

is there any sign between -14 and 4t2?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Sixety five divided by fifteen ​
oee [108]

Answer:

the answer is 4 with a remainder of three

7 0
3 years ago
Don’t know how to solve.
iVinArrow [24]

Answer:

$122.88

Step-by-step explanation:

the phone decreases by 20% each year , that is

(100 - 20)% = 80% = \frac{80}{100} = 0.8

the phone reduces by a factor of 0.8 each year , then after 4 years

value = $300 × (0.8)^{4} = $122.88

3 0
2 years ago
A horse's mane grows at the rate of 6/5 centimeters per month. How many months will it take the horse's mane to grow 24/10 centi
Fittoniya [83]
24/10
---------
6/5

2 months
6 0
3 years ago
What is 5/20 in its simplest form
notsponge [240]
5/20 in simplest form 

1) 5/20 can be divided by 5 

5 ÷ 5 = 1 
20 ÷ 5 = 4 

It cant be divided any more 

5/20 in simplest form is 1/4 
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What the value of 9 in 69,143
    6·2 answers
  • Five students equally share 1/2 of a pizza.How much of a whole pizza did each student eat
    12·1 answer
  • I NEED HELP WITH THIS ASAP!! Please!
    12·1 answer
  • PLZ HURRY IT'S URGENT!!!
    10·2 answers
  • If it costs $3 for a large drink, $4 for a large order of fries, and $4 for a hot dog when you purchase the items individually a
    9·1 answer
  • Question
    13·1 answer
  • What is the unit rate for a 13 ounce box of cereal that costs $3.99
    7·1 answer
  • 48 people attended the Sunday matinee to watch a film. .Three over 8 of the people went to see a romantic comedy. .One over six
    7·1 answer
  • Help me please! i’ll give brainliest
    13·1 answer
  • Yea A student is asked to find the length of the hypotenuse of a right triangle. The length of one leg is 38 ​centimeters, and t
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!