1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naily [24]
3 years ago
7

Which expression is equivalent to 30(1/2x - 2) plus 40(3/4y-4)

Mathematics
1 answer:
nirvana33 [79]3 years ago
7 0

Answer:

225

Step-by-step explanation:

You might be interested in
14. A pitcher contains quart of lemonade.
Sergio039 [100]

Answer:

1/9 quart in each glass

Step-by-step explanation:

2/3) / 6

(2/3) * (1/6) = 2/18 = 1/9 quart in each glass

3 0
2 years ago
–9.45 + 5.4d + 9.01 = –0.1d + 0.66
bulgar [2K]

Answer:

1.838181818181818

Step-by-step explanation:

5.4d + 0.1d = 0.66 + 9.45

5.5d = 10.11

d = 10.11 / 5.5

d = 1.838181818181818

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Soda cans move along a conveyor belt at a constant rate. When each can reaches the
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

yeah so you just do that

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Check Which pair of angles is complementary?
sergey [27]

The third set of angles is complementary. Complementary angles are angles that add up to 90°.

56° + 34° = 90°

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
To find the volume of the triangular prism first find the area of the triangular base
Dafna1 [17]

Answer:

Socratic app

Step-by-step explanation:

it will help you

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The sum of 1 and 7 times a number is 64. write and solve an equation to determine the number. select the solution and graph that
    9·2 answers
  • Solve 11x-6y=3; 5x-8y=-25
    5·1 answer
  • A 12 pack of Dove Hand soap cost $8.84 what is the unit rate.
    11·1 answer
  • A cafeteria sells entrees and additional items. An entree costs $4.75, and each additional item costs $1.25. A customer pays $9.
    6·2 answers
  • If EG=19 and FG=12 then EF=?
    5·1 answer
  • I’m confused on if I have to multiple decimals or not.
    15·1 answer
  • Linear function for f(-11)=5, slope of f= -2/3
    12·1 answer
  • 2+2 please help meeeeeee
    7·2 answers
  • if I have a 68% overall and I get a A+ on a final exam that is worth 20% of my grade what would my grade be? There is 86 questio
    10·1 answer
  • Please help a brotha out and i'll give you brainliest
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!