<span>exchange rate is $1 for 3 pesos = 5 * 3 = 15 pesos
It would probably be 30 pesos - 5 * 30 = 150 pesos
</span>
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Decimal place can be counted before multiplying. The multiply number without decimals, when you get the answer add the decimal place back.
Price / weight = unit price
product A : 1.36 / 8 = 0.17 per oz
product B : 3.20 / 16 = 0.20 per oz
product A has the lower unit price