1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina [24]
2 years ago
9

If x represents one of the equal sides of the triangle, then which equation can be used to solve the problem?

Mathematics
1 answer:
Maksim231197 [3]2 years ago
8 0
X + 2(x + 4) = 32
3x + 8 = 32
3x = 24
x = 8

The lengths of the sides are  8, 12 and 12 (answer),
You might be interested in
An ellipse has a center at the origin, a vertex along the major axis at (10, 0), and a focus at (8, 0).
nekit [7.7K]

Answer:

In standard form x^2/64 + y^2/100 = 1

Step-by-step explanation:

The major axis is the y axis because 10 has a larger value than 8.  

8x8 = 64

10 x10 = 100

7 0
1 year ago
What is 30 groups of 16?
USPshnik [31]

30 x 16? if thats what your asking then the answer is 480

4 0
3 years ago
‼️‼️10 points‼️‼️
My name is Ann [436]

Answer:

The correct answer is B.

Step-by-step explanation:

There is no clear rule regarding the relationship with these numbers. So it is not linear.

Good Luck!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ASAP! 20 POINTS AND ILL GIVE YOU A BRAINLIEST!!
nikitadnepr [17]
It is A because you are adding 3 to in if you were to subtract then it will go down not up.
7 0
3 years ago
27 + (8-5) -am looking for the answer of number 7
Rasek [7]

Answer:

The answer to the equation from question 7 is 14.

Step-by-step explanation:

In question 7, we are given an equation.

2³ + (8 - 5)² - 3

First, subtract 5 from 8 in the parentheses.

2³ + 3² - 3

Next, solve the exponents for 2³ and 3².

8 + 9 - 3

Add 8 to 9.

17 - 3

Subtract 3 from 17.

14

So, the answer to this equation from question 7 is 14.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Oceanside Bike Rental Shop charges 17 dollars plus 6 dollars an hour for renting a bike. Mike paid 71 dollars to rent a bike. Ho
    7·1 answer
  • Which expression is equivalent to a4·b2·a‐4·b4?
    14·2 answers
  • Can you answer 6 and 7?
    9·2 answers
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • If 200 men can make a road 5 km long in 25 days ,how much overtime per day must 60 men can work to finish an road 2 km in 32 day
    15·1 answer
  • Brainliest or whatnot just answer it
    11·1 answer
  • Write a linear function f with the given values.
    10·1 answer
  • What is this question?
    7·1 answer
  • H e l p, i’m dumb (;-;)
    15·2 answers
  • A room measures 15 ft by 20 ft by 10 ft. If a basketball has a diameter of 9.6 inches, approximately how many basketballs will b
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!