For a better understanding of the solution given here please go through the diagram in the file attached.
To solve this question we will make use of the "Triangle Angle Bisector Theorem", which states that, "An angle bisector of an angle of a triangle divides the opposite side in two segments that are proportional to the other two sides of the triangle."
Thus, in our question, we will have:

The above equation can be rearranged as:
...(Equation 1)
If we have a proper look at the denominator which is
, we note that in
, 
Thus, (Equation 1) wil give us:

<u>Therefore, LB= 12 feet</u>
What multiplied by (x-4) would make x2+5x-36
The side length is six units.
A cube has three measurements: length, width, and height
All the measurements have to be the same.
This allows you to cube root.
The cube root of 216 is 6.
The side length of the cube is 6 units.
Check:
6 * 6 * 6 = 216.
It is correct, so our answer is proven to be correct.
Answer:
x² + 9x + 8
Step-by-step explanation:
Step 1: FOIL
x² + 8x + x + 8
Step 2: Combine like terms
x² + 9x + 8
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.