1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
3 years ago
6

HELP PLEASEEE WITH EXPLANATION PLEASEEE

Mathematics
1 answer:
Volgvan3 years ago
4 0
Ziad is 30 and marc is 10
You might be interested in
Ship A sights ship B on a bearing of 308°. What is the bearing of A from B?
MatroZZZ [7]

Answer:

128°

Step-by-step explanation:

the answer is 128° i explained it as i could in the diagram hope you understand

6 0
3 years ago
The distance around a triangle is 46 ft the length 12 what is the width
Juliette [100K]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

12+12=24

46-24=22

8 0
2 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The CONIC SECTIONS get this name from the fact that they are formed by the intersection of a cone and a A) plane. B) sphere. C)
Tema [17]
It is a cylinder.........
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer both of the questions pleaseeee
Savatey [412]

Answer:

Question 9:

The product is irrational

Question 10:

20

10

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • torri had 20$ to buy a birthday present for her dad. She decided to buy a dvd for $18. The sales tax is 7%. Does she have enough
    6·1 answer
  • What is the area of the triangle in this coordinate plane?
    7·2 answers
  • Please help!!!! I dont know how to do this and also please explain!
    11·1 answer
  • You buy a $500 TV marked down 15% payment and agree to pay the balance in 12 equal monthly payments. How much is each payment
    5·2 answers
  • Solve the equation. Check for extraneous solutions. Type your answers in the blanks. Show your work. 20 Points!!
    14·1 answer
  • What is the volume of the pyramid?
    8·1 answer
  • The sum of two consecutive odd integers equals 12. What are they? x represents integer x + 2 represents integer
    8·2 answers
  • Which expression can be used to find the difference of the polynomials? (10m – 6) – (7m – 4)
    6·1 answer
  • Give a written explanation for how to find the quotient of each of the problems listed below using one of the following methods:
    11·1 answer
  • if you rent a full-size car from Quick Car Rental for 1 day how much would the total rental cost be if you drove the car 78 mile
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!