1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mestny [16]
3 years ago
15

MARK AS BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
labwork [276]3 years ago
6 0

Answer:

C [-2 < x]

Step-by-step explanation:

-6(x - 2) < 24

________ ___

-6 -6

x - 2 > -4

+ 2 + 2

_________

x > -2

** Whenever you divide\multiply by a negative, you reverse the inequality symbol.

I am joyous to assist you anytime.

You might be interested in
Using Algebra tiles, show a model of 3x.​
jenyasd209 [6]

its the first option.

tiles of X and tiles of 1 are different

3 tiles of "X" = 3X

3 tiles of " 1 " = 3

option 3 does not mean 3X, it just means 3X + 3

3 0
3 years ago
What is the slope intercept
Pie

Answer:

rise is 20 and run is 5 so slope is 4.

I think the slope y-intercept is -5

4 0
3 years ago
Write the phrase as an expression. Five more that six divided by a number r.
Nuetrik [128]

Answer:

6/r + 5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
El cociente de b y 5
lord [1]
Seria 25/5 por que si lo divides seria 5X5=25 ok a ver si te sirve
6 0
3 years ago
Which equation is equivalent to 15 +80 ?
svet-max [94.6K]

Answer:

is a lot of them

Step-by-step explanation:

94+1, 95+0, 79+16

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 4.24 in simplified radical form? (: <br> I think it's 106/25 but I could be totally wrong.
    7·1 answer
  • Please I need some answers
    5·2 answers
  • Help your girl out here :( struggling
    9·2 answers
  • Which shape has a larger area: a rectangle that is 7 inches by 3/4 inch or a square with side length of 2 1/2 inches
    9·1 answer
  • The interior angles formed by the sides of a pentagon have measures that sum to 540°. What is the measure of angle B?
    6·2 answers
  • Juan goes to the bowling alley every three weeks Percy goes to the bowling alley every five weeks if Juan and Percy meet the fir
    11·2 answers
  • Plz guys help me plz
    8·1 answer
  • Sally bought 3 packs of strawberries for $7.65. What is the unit price? (price per ONE pack)
    6·2 answers
  • Find the value of the expression:<br> x(x-y)-y(y^2-x) for x=4 and y=2
    5·1 answer
  • What is 453,605 rounded to the nearest thousand
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!