1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
3 years ago
12

CAN SOMEONE HELP ME WITH THESE QUESTIONS PLEASE!?

Mathematics
1 answer:
sukhopar [10]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1.

(c+9)^2=64=8^2\\

c+9=±8

either c=8-9=-1

c=-8-9=-17

so c=-1,-17

D

2.

8x^2-3=2

8x^2=5

x^2=\frac{5}{8}=\frac{10}{16}

x=±\frac{\sqrt{10}}{4}

so A

3.

x^2+4x+4=18\\(x+2)^2=9*2\\x+2=3\sqrt{2} \\x=-2  ±3\sqrt{2}

so D

or

You might be interested in
How do you express 2/5 of 7/10 in product
lisabon 2012 [21]

Answer:

Of means multiply in math (most of the time).  

So multiply.  

2/5 x 7/10 = 14/50 divided by 2/2 = 7/25

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
I NEED HELP GIVING POINTS AND BRAINLIEST.
Sonja [21]
The answer is A: 15*
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express $112 for 14 hours as a unit rate
Blizzard [7]
14 hours = $112
1 hour = 112 ÷ 14 = $8

-----------------------------------------------
Answer:  It is $8/hour
-----------------------------------------------
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEONE PLS HELP WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER IF CORRECT
Mamont248 [21]
Complementary angles add up to 90°
and supplementary angles add up to 180°

Add the two angles together
82+98=180
So the measure of these two angles are supplementary
6 0
3 years ago
What is the area of a rectangular 7 by 8
Marysya12 [62]
7 x 6 is 42 hope that helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The roots of the function f(x) = x2 – 2x – 3 are shown. what is the missing number? x = –1 and x =
    7·2 answers
  • Consider the function f(x)=−2/3x+5 . What is f(1/2)
    6·1 answer
  • Emilio spins a spinner that is divided into 8 equal sectors numbered 1 through 8. in his first three spins, the spinner lands on
    13·1 answer
  • If Darnell can buy 10 cases of water for $30.00, how much would it cost for 15 cases
    10·1 answer
  • If you earn $48 in 4 hours. What is the unit rate per hour?​
    11·2 answers
  • How do i solve this question
    11·1 answer
  • What is the ratio 5/7 to 2/7
    8·1 answer
  • Answers for all questions
    10·1 answer
  • Don't Answer If You Don't Know Yo! Lenny has a check for $450.00. He wants to deposit half of the money into his checking accoun
    8·1 answer
  • An angle measures 66.4º more than the measure of its complementary angle. What is the
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!