1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sunny_sXe [5.5K]
3 years ago
7

a number n is multiplied by 3. The result is the same as when n is divided by 3. What is the value of n?

Mathematics
2 answers:
lesya692 [45]3 years ago
5 0
Well first you would put them at equal so it would be 3n=n/3. n=0
Sav [38]3 years ago
4 0
We know that <span>a number n is multiplied by 3. The result is the same as when n is divided by 3. 

</span>a number n is multiplied by 3 = n * 3 

n is divided by 3 = n / 3 

3n=n/3

n = 0 
You might be interested in
3.05kilograms to grams​
stira [4]

Answer:

3050 grams

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the simplified form of x+8/4-x+5/4?
GaryK [48]

Hzhsususuhhhdhdhhddhdhhdjxxj

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5-meter roll of fabric cost $23.50. What is the unit price?
ikadub [295]
Answer: $4.70 per meter.
6 0
3 years ago
Please help What is the domain of the following function?
enot [183]

Answer:

Let's use these two sets given to explain what is the domain.

Each value from the left set is x, and from the right is f(x).

If we plug any x from the left set in the function, we'll get f(x)  that corresponds to it and that's exactly what the arrows are showing.

Domain of the function is, basically, a set of all values x can have.

In this case, it's easy to see, those are all members of the left set (-6, 1, 5, 8), but sometimes this set can have lots and lots of members, even infinity.

8 0
3 years ago
What is the perimeter of the square ABCD?
svp [43]

Answer:

P= 4a would be the answer

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Set up the appropriate function to be maximized or minimized.
    5·1 answer
  • Explain how you would graph the point (2,-6) and which quadrant it would be in.<br> Nour answer
    14·1 answer
  • If 1 pound of grapes cost 3.25 and2 pounds cost 6.50 what do 3,4,5,6,7,8,9 pounds cost?
    9·1 answer
  • How do I do d? Please help me
    12·2 answers
  • What does the fractions 20/100+25/100+25/100 equal?
    13·2 answers
  • Which postulate or theorem proves that △ABC and △CDA are congruent?
    12·2 answers
  • Gabrielle was out at a restaurant for dinner when the bill came. His dinner came to $20. After adding in a tip, before tax, he p
    15·2 answers
  • Rachel used 18 centimeters of tape to wrap 6 presents. How much tape will Rachel need in all if she has to wrap 15 presents? Sol
    8·1 answer
  • find the equation for the line that passes through the point (4,-3), and that is perpendicular to the line with the equation y=
    10·1 answer
  • A parachutist jumped from an airplane at an elevation of 11,880 feet above the ground.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!