1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anon25 [30]
3 years ago
13

Explain in words how to find the product of -4(-1.5) using a number line. where do you end up?

Mathematics
1 answer:
Inessa [10]3 years ago
6 0
You end up at positive six 
You might be interested in
Explain how to make a precise graph of y = -2x + 3 without making a T-Table.
kifflom [539]

Answer:

x 2 + 5 x + 6

Step-by-step explanation:

y = m x + c

y- intercept

x = 0

y = (-2) (0) + 3

=3

(x =0,  y = 3)

<h3>slope -2 </h3><h3>y = -1 x + 3</h3>
8 0
3 years ago
How do I find surface area of a triangular pyramid
emmasim [6.3K]

Use the formula SA=a+1/2ps

a=area of the base

p= perimeter of the base

s= slant height

3 0
3 years ago
HELP!!! HELPPP!!!
mihalych1998 [28]

Answer:

22.75

I did some work to try and find this answer sorry if it is wrong I tried.

7 0
3 years ago
Brand A: $5 for 80 pounds of sand Brand B: $14 for 175 pound bag Which is the better buy?
nevsk [136]

Answer:

Brand A is the better buy

Step-by-step explanation:

bag Which is the better buy?

Step one

Brand A: $5 for 80 pounds of sand

Let us find the unit cost

Unit cost =5/80

=$0.0625 per pound

Brand B: $14 for 175 pound

The unit cost is

=14/175

=$0.08 per pound

4 0
3 years ago
ANSWER ASAP DONT SEND A FILE WHATS THE TRANSFORMATION??
avanturin [10]

Answer:

2nd one.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • In rectangle KLMN, KM = 10x + 24 and LN = 64. Find the value of x.
    8·1 answer
  • Which is the graph of x≤2
    11·1 answer
  • Enter the value of (-3)(2)(3).
    15·1 answer
  • Solve the system of linear equations.
    12·1 answer
  • HELPPPP PLEASE<br>60 POINTS​
    10·2 answers
  • In a flock of geese there are 7 female geese for every 4 male geese. There are 21 female geese. What is the total number of gees
    12·1 answer
  • Can someone please help me out Its really Important please marking brainliest Answer what you can
    8·1 answer
  • Hurry! Somebody that’s expert or who knows this pls answer this. MATH WORK.
    12·1 answer
  • What is the range of tanx? <br> 1. all real numbers<br> 2. -1 ≤ y ≤ 1 <br> 3. y &gt; 0
    8·1 answer
  • A cylindrical metal pipe has external diameter of 6cm and internal diameter of 4cm. Calculate the volume of metal in a pipe of l
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!