1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Papessa [141]
3 years ago
14

What equation is described below?

Mathematics
2 answers:
iragen [17]3 years ago
5 0

Answer:

5×11=55

Step-by-step explanation:

if 55= 5× as many as 11

55=5×11

ik it doesn't make sense:(

Zolol [24]3 years ago
3 0
The answer is 5x11=55
You might be interested in
Do you have a cat and if so how old is he or she
stepladder [879]
To be honest in my opinion, without offending anyone or being condescending, and without triggering anyone, I just want to say I got nothing to say but I have none
4 0
2 years ago
Please help!! thanks!
svetlana [45]

Answer:

A.) Yes

Step-by-step explanation:

Plug in (3,2) into both equations ....

2(3) - 3(2) = 0

2(3) + 2 = 8

Then solve ....

2(3) - 3(2) = 0

6 - 6 = 0

0 = 0

2(3) + 2 = 8

6 + 2 = 8

8 = 8

Since both equation are true the solution (3,2) is true

3 0
3 years ago
I’LL GIVE YOU BRILLIANCE <br> (it’s question 15)
Ket [755]

Answer:

one 4 Two yes And 4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A diamond ring costs $1,020 to manufacture and is sold in stores for $1,275. While, a ruby ring that normally sells for $290 is
Serggg [28]

Answer:

The 2nd paragraph has the straightforward answer, technically.

This is an example of gross domestic product and today's marketing. When a product is usually paid more money to manufacture than it costs to actually sell. However, the usual difference between manufacturing cost and sales cost is on average is at most 5 - 15% of the manufacturing cost.

The second problem however is just the perfect example of sales and sales tax. The diamond ring is on sale for 30% off in this case, because 290 divided by its percent is equal to 30%, the remaining amount.

6 0
3 years ago
Are these lines perpendicular?<br> yes<br> no
liberstina [14]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

perpendicular means that they intersect at a 90° angle

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help.... both pictures are the questions
    12·1 answer
  • Megan consumed 3.5 gallons of water in one day. How many milliliters are equal to 3.5 gallons, if 1 liter = 1,000 milliliters an
    13·2 answers
  • I need someone to help on number 7
    5·1 answer
  • A submarine’s depth at 10:00 a.m. was ( -200ft). At noon, it descended an additional 500 feet. What was the submarine’s depth at
    10·2 answers
  • Please help!
    11·1 answer
  • A 32-cup container of disinfectant costs $31.68. What is the price per quart?
    6·1 answer
  • Expand and simplify: 3(m + 2) + 4( 6 + m)
    7·2 answers
  • What is the slope of (4,16) and (-3,2)
    10·2 answers
  • 65,62,58,63
    8·1 answer
  • Test the function x-y²=0 for symmetries.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!