1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wolverine [178]
3 years ago
10

If I am buying cakes which is the better option.

Mathematics
1 answer:
Greeley [361]3 years ago
3 0
To find which one is better, we can find the unit cost for both of them:

\frac{182}{7} = \frac{x}{1}
x=26

\frac{143}{5} = \frac{x}{1}
x = 28.6

This shows that the first deal is better because it costs less money.
You might be interested in
I need help with my assignment but dont know how to do it/ what should i do?
ohaa [14]

Answer:

first explain what you need help with specifically then maybe people can help, to bland of a question

5 0
3 years ago
PLEASE HELP!! FAST 20 POINTS
Mademuasel [1]
Total money= £14,713.11
6 0
3 years ago
The height of a cylindrical can is 4 7/16 inches and the radius is 3 inches. Which measurement is closest to the total surface a
-Dominant- [34]

Answer:

140.19

Step-by-step explanation:

plss put me as branlist if correct i mean if u want:)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Temperature differences are caused by the differences in air warming from the?
trasher [3.6K]

Answer:

1 solar radiationnnnnmnnmnnnnn

6 0
2 years ago
To rent a bounce house: At Mike's Bounce Shop costs $30 plus $2 per hour. At Jose's Bounce Rentals, it costs $12 plus $8 per hou
ANEK [815]

Answer: After 3 hours both will have the same cost.

Step-by-step explanation:

Let x = Number of hours and y be the total cost.

Total cost = Initial cost + (cost per hour)(Number of hours)

At Mike's Bounce Shop,

Total cost (y)= 30+2x

At Jose's Bounce Rentals,

Total cost(y) =  12+8x

When both shops have the same cost, then

12+8x=30+2x\\\\\Rightarrow\ 8x-2x=30-12\\\\\Rightarrow\ 6x=18\\\\\Rightarrow\ x=3

Total cost = 12+8(3)=12+24=$36

Hence, After 3 hours both will have the same cost.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • the function g(t) = 2t represents the number of guitar lessons, g(t), you can complete in t months. how many guitar lessons can
    14·1 answer
  • Veronica's fall football league has a phone tree in case games or practices are postponed. The coach calls 3 players. Then, each
    15·2 answers
  • Two families had a garage sale together. The entire garage sale bought in $1,640. One family made $182 more than twice as much a
    11·1 answer
  • An animal shelter has $2500 in its reserve fund. The shelter charges $40 per animal placement and would like to have at least $4
    14·1 answer
  • the value of n is both 5times as much as the value of m and 36more than the value of m. What are the values of n and m?​
    13·2 answers
  • A bicycle tire has a diameter of 27 inches. How far will the tire roll along its circumference in 3 revolutions? Round your answ
    10·2 answers
  • Does anyone know how to foil the answer ?!
    13·1 answer
  • If you get $0.75 everyday for 7 years and already have $4.35 (not counting leap years) how much money would you have at the end
    11·1 answer
  • what is 4.6 rounded ? what is 0.5 rounded? what is 4.5 rounded? what is 5.5 rounded? what is 0.6 rounded?
    9·2 answers
  • What is the factored form of 18+12
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!