1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wlad13 [49]
3 years ago
5

F(r) = 3.14r2. what is f(5)?

Mathematics
1 answer:
rjkz [21]3 years ago
5 0

Answer:

f(5)= 78.5. I hope this helps!!

You might be interested in
What is the slope of (-3,3),(1,-3)
MrMuchimi

Answer:

the slope is

             3

      -    ----

             2

Step-by-step explanation:

IDK, but this is the correct answer, may i please have brainliest


4 0
3 years ago
Nancy’s nut store sells peanuts for $2 per pound and cashews for $10 per pound. The store sells a peanut - cashew mixture for $7
Gelneren [198K]

9514 1404 393

Answer:

  • 25 pounds cashews
  • 15 pounds peanuts

Step-by-step explanation:

Let c represent the number of pounds of cashews in the mix. Then 40-c is the number of pounds of peanuts. The total cost of the mix is ...

  10c +2(40 -c) = 7(40)

  8c +80 = 280 . . . . simplify

  c +10 = 35 . . . . . . . divide by 8

  c = 25 . . . . . . . . . . subtract 10

  40-c = 40-25 = 15 . . . . pounds of peanuts

25 pounds of cashews and 15 pounds of peanuts should be used in the mix.

5 0
3 years ago
Y = −3x <br> x + y = −4<br> Solution system
Verizon [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Y = - 3x. Equation 1

x + y = - 4 equation 2

Putting value of y

x + (-3x) = - 4

x - 3x = - 4

-2x = - 4

x = - 4/-2 = 2

Putting value of x in the equation 1

Y = - 3(2)

Y = - 6

7 0
3 years ago
An example of exponential growth is y=2(1/3)^x<br> True<br> False
Lemur [1.5K]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

Since the b value (the value inside the parentheses) is less than 1, it represents exponential decay.

8 0
3 years ago
Michelle bought five packs of crayons for 13.75. what is the cost of a pack ,in dollars, if all the packs cost the same​
Schach [20]

Answer:

2.75

Step-by-step explanation:

Divide 13.75 by five.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Look at the picture below and answer if you can.
    7·1 answer
  • A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
    8·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST!!! PLZ HELP ASAP!!!!!!
    11·1 answer
  • What is the gross pay per pay period?
    14·1 answer
  • In the triangle below, what is sin θ?
    12·2 answers
  • Help? i do not understand how to get the answer...​
    6·1 answer
  • Angle rst is a right angle
    15·1 answer
  • Help me please. I dont get this.
    15·1 answer
  • I need answer please 6x + 3y + 2x + y
    9·2 answers
  • Hector runs laps around the track. The table shows how long it takes him to run different numbers of laps. How long would it tak
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!